Kolejne spotkanie Ogniska naszej Wspólnoty za nami. Rozpoczęliśmy je wspólną modlitwą Adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem, Uwielbiliśmy Jezusa, a następnie przy kawie i ciastkach wysłuchaliśmy kolej części konferencji ks. Marka Dziewięckiego o przysiędze małżeńskiej. Podczas ostatniego spotkania słuchaliśmy pierwszej części tej konferencji, w której ks. Dziewiecki dokładnie analizował pierwsze słowa przysięgi, a mianowicie: „Ja…biorę ciebie za żonę/męża”. Podsumowując: te pierwsze słowa przysięgi oznaczają ,że jestem świadomy że jestem człowiekiem – czyli kimś kochanym przez Boga, kimś zdolnym by się uczyć miłości od Boga, kimś kto nie ma granic w rozwoju, kimś kto jest bezcenny, czyli można mnie kochać ale nie wolno mnie posiadać, ja mam obowiązek ciebie kochać, ale nie wolno mi ciebie traktować jako moją własność, jestem kimś wolnym, kto może być dla ciebie darem, biorę ciebie za żonę/męża to znaczy ja się zobowiązuję być dla ciebie darem sejfem bo , jesteś dla mnie od tego momentu największym skarbem na tej ziemi. Małżonek to jest osoba, którą tak bardzo pokochałem i któremu ślubuję tak wielką miłość że to jest najważniejsza od tego momentu osoba na tej ziemi. To świetnie, że na ślubie są rodzice, rodzeństwo i inni krewni bo oni uczestnicząc w ślubie i  udzielając błogosławieństwa rodzice swoim dzieciom kiedy te dzieci wchodzą na drogę małżeństwa publicznie deklarują rodzice, że od tego momentu respektują wasz nowy związek, że od tego momentu dla córki mąż jest ważniejszy niż mama i tata i dla syna żona jest ważniejsza niż mama i tata. Oni to oficjalnie potwierdzili, kiedy udzielali błogosławieństwa w dniu ślubu, kiedy uczestniczyli w zaślubinach i słyszeli jak sobie składaliśmy przysięgę małżeńską. Od tego momentu oni powinni być w cieniu.

Na tym spotkaniu odsłuchaliśmy dalszej części konferencji, w której ks. Marek analizuje kolejną część przysięgi małżeńskiej: „ślubuję ci miłość”.

„..Ślubuję Ci…” – oznacza, że składam przysięgę nieodwołalną na piśmie, przy świadkach. Im bardziej ktoś jest dojrzały, tym bardziej  to zapewnienie o miłości chce dać na piśmie w obecności rodziny. Chcę ogłosić całemu światu, że znalazł miłość swojego życia.

„…Miłość..”:

•      Miłość to postawa i zaczyna się od decyzji.
  •     Wolność polega na podejmowaniu decyzji
  •       Szczyt wolności  – podejmować zobowiązania na zawsze
  •     Miłość jest  szczytem wolności.
  •     Być wolnym to kochać na zawsze.
  •    Bóg dał mi wolność, bym mógł zobowiązać się do miłości na zawsze i to zobowiązanie realizować.

Mity na temat miłości. Miłość to nie:

– współżycie;

– uczucie;

– tolerancja;

– akceptacja;

– wolne wiązki;

– naiwność.

Miłość małżeńska zaczyna się od decyzji. Decyduję się uznać ciebie za najważniejszą dla mnie osobę na tej ziemi.

Miłość Jezusa jest nieodwołalna i mądra. Ludziom:

• szlachetnym – okazywał miłość radośnie, czule, rozgrzeszał, wspierał, odwiedzał, uzdrawiał
  • błądzących – twardo upominał (albo się nawrócicie, albo marnie zginiecie)
  • krzywdzicieli – bronił się (by on miał jedna ofiarę mniej na sumieniu)
  • podli i cyniczni – publicznie ich demaskował („plemię żmijowe, groby pobielane”, ludzie podli uważają miłość za naiwność, reagują na mądrość i  inteligencję, mamy byś sprytniejszy w czynieniu dobra)
  • Ci najwięksi jak św. Piotr – ufał im, zawierzał im losy tych których kocha.

Ślubuję Ci taką miłość:

– jak będziesz robił(a) coś dobrego, będę Cię wspierać.

– jak będziesz błądził(a), będę upominać.

–  jak będziesz krzywdził(a) mnie lub dzieci, będę się stanowczo bronić ( do wezwania policji, sądu i separacji małżeńskiej, będę Cię kochać na odległość).

–  jeśli będziesz cyniczny(a), podły(a), będę Cię przy całej rodzinie demaskować, (a jak trzeba to i szerzej).

–  jeżeli będziesz kochać bardziej niż inni, to będę Ci zawierzać całe życie, ufać, radzić się, dziękować.

Po odsłuchaniu konferencji był czas na wspólne dzielenie się tym, co nas szczególnie dotknęło podczas słuchania.