Nasze pierwsze spotkanie kwietniowe bynajmniej nie prima aprilisowe odbyło się 1 kwietnia. Rozpoczęliśmy jak zwykle Mszą Św., po której przeszliśmy do domu rekolekcyjnego. Po wspólnej modlitwie, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku  słuchaliśmy konferencji, którą wygłosił na Ogólnopolskich Rekolekcjach Sycharowskich w Głębinowie ks. Marek Dziewiecki. Tytuł konferencji brzmiał „Miłość małżeńska i rodzicielska”. Ks. Dziewiecki prostym  językiem, popartym wieloma przykładami z życia tłumaczył na czym polega prawdziwa miłość małżeńska oraz rodzicielska. Omawiał wiele problemów, które dotykają współczesne małżeństwa i wskazywał drogę wyjścia.

Tłumaczył na przykład co robić, gdy współmałżonek nadużywa alkoholu, gdy wpada w różne inne nałogi, zaczyna żyć innymi wartościami, zaniedbując żonę, dzieci…

Ks. Marek Dziewiecki w sposób prosty tłumaczy, że błędem jest wtedy mówić sobie, że ślubowałam/ślubowałem na dobre i złe. Często osoby, które tak mówią, źle interpretują te słowa przysięgi. Bowiem „na dobre i złe” to oznacza sytuacje związane np. z ciężką chorobą, utratą pracy czy innymi doświadczeniami życia, które nie pochodzą od współmałżonka. Jeżeli natomiast współmałżonek zsyła złą dolę, to krzywdzony małżonek ma prawo się bronić, do separacji małżeńskiej włącznie. Nasze postępowanie zależy od sytuacji, w jakiej znalazło się nasze małżeństwo. Ks. Dziewiecki użył w swojej konferencji określenia „twarda miłość”. Z miłości do współmałżonka mamy prawo szukać pomocy, grup wsparcia, bronić się przed krzywdą! Takim postępowaniem okazujemy miłość, pokazując, że postępowanie krzywdziciela jest złem, miłość w żadnym wypadku nie daje przyzwolenia na zło.

Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą.

Na kolejne zapraszam 15 kwietnia w Wielkim Tygodniu.