Jak co miesiąc, w pierwszy wtorek, spotkaliśmy się wpierw na Mszy Św. w Sanktuarium Rychwałdzkim. Msza odprawiana była w intencji małżeństw w kryzysie i  kończyła ją modlitwa o odrodzenie małżeństwa. Następnie nasze spotkanie  kontynuowaliśmy w kawiarence Domu Rekolekcyjnego. Tam też rozpoczęliśmy modlitwą nasz wspólny czas. Monika przypomniała o pielgrzymce do Łagiewnik organizowanej 11 listopada i umówiła na spotkanie chętnych. Dagmara zachęcała do korzystania z biblioteczki naszego ogniska.

Główna część spotkania to wykład  – prelekcja  połączony z prezentacją naszej liderki – Iwony o przemocy. Iwona profesjonalnie, a zarazem bardzo przystępnie omówiła problemy związane z przemocą fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz zaniedbania.

Przemoc to – powtarzające się zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie bądź zaniechanie działania, skierowane przeciw drugiemu człowiekowi, które narusza jego prawa i dobra osobiste.

Cechy przemocy:

• jest to proces, nie pojawia się znienacka, jest cykliczny,
  • ma tendencję do powtarzania się, eskaluje, nie zatrzymana przybiera na sile,
  • toczy się w wymiarze dominacja – uległość,
  • nie jest zjawiskiem niezależnym od udziału człowieka,
  • przejawia się w różnych formach.

Formy przemocy:

• przemoc fizyczna,
  • przemoc psychiczna,
  • przemoc seksualna,
  • przemoc ekonomiczna,

Przemoc fizyczna to naruszanie nietykalności fizycznej oraz intencjonalne zachowanie z użyciem siły, powodujące nieprzypadkowe zranienia ciała lub niosące takie ryzyko (np. popychanie, szarpanie, kopanie, bicie, szczypanie, ciągnięcie za włosy, duszenie itd.).

Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie pomimo braku zgody drugiej osoby przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Naruszenie godności osobistej poprzez min: grożenie, obrażanie, krytykowanie, kontrolowanie, przymusową izolację, szantażowanie, straszenie, ciągłe niepokojenie itd.

Przemoc seksualna to naruszenie intymności poprzez zmuszanie osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli lub kontynuowanie aktywności gdy osoba nie jest w pełni świadoma. Nieprawdą jest że gwałt w małżeństwie nie istnieje. Gwałt jest aktem przemocy.

Przemoc ekonomiczna to naruszanie własności poprzez min. celowe niszczenie czyjejś własności, dysponowanie czyjąś własnością, pozbawienie środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb, zabieranie pieniędzy, zaciąganie pożyczek „na wspólne konto”, zmuszanie do spłacania długów, kontrolę finansów rodzinnych, brak przyzwolenia na zdobycie niezależnego dochodu, konieczność udokumentowania wszystkich zakupów, przedstawianie paragonów i rozliczanie się z każdej złotówki itd.

Zaniedbanie to naruszenie obowiązku opieki poprzez min. odmowę wypełniania  lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków opiekuńczych, stwarzanie zagrożeń fizycznych i emocjonalnych (np.. pozbawienie jedzenia, ubrania, porzucenie, ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej itp.).

Cykl przemocy:

• I Faza – narastającego napięcia (każdy drobiazg wywołuje irytację sprawcy, z błahego powodu robi awanturę, prowokuje kłótnie i staje się coraz bardziej niebezpieczny; ofiara stara się opanować sytuację i oddalić zagrożenie-czasem nie mogąc wytrzymać tego oczekiwania sama prowokuje spięcie, aby wreszcie „mieć to za sobą”).
  • II Faza – ostrej przemocy – następuje wybuch gniewu i wyładowanie agresji (ofiara doznaje zranień fizycznych i psychicznych, znajduje się w stanie szoku, stara się uspokoić sprawcę i chronić siebie, odczuwa przerażenie, złość, bezradność, wstyd.
  • III Faza – „miodowego miesiąca” (sprawca wyładował swoją złość i zaczyna sobie zdawać sprawę z tego co zrobił, staje się inną osobą, stara się znaleźć jakieś wytłumaczenie i usprawiedliwienie, przeżywa poczucie winy, przeżywa skruchę, przeprasza i obiecuje że to się już nie powtórzy; zaczyna okazywać ciepło i miłość, przynosi kwiaty, prezenty, zachowuje się jakby nigdy nie było żadnej przemocy, ofiara zaczyna wierzyć że sprawca się zmienił i że przemoc była jedynie wyjątkowym incydentem, który już nigdy się nie powtórzy.

Faza „miodowego miesiąca” przemija i wkrótce rozpoczyna się faza narastania napięcia. Wszystko zaczyna się od nowa, jednak przemoc w następnym cyklu jest na ogół bardziej gwałtowna i dłuższa.

Ważne aby pamiętać, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Masz prawo szukać specjalistycznej pomocy. Nie jest prywatną sprawą, każdy ma obowiązek reagowania na przestępstwo. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie. Nie trzeba mieć siniaków i widocznych ran by być ofiarą przemocy. Przemoc w rodzinie występuje w różnych rodzinach, niezależnie od poziomu wykształcenia członków rodziny i sytuacji ekonomicznej. Przemoc raz zastosowana powtarza się!

Po wykładzie nastąpił czas dzielenia się w nawiązaniu do niego. Dużo rozmawialiśmy o emocjach. Ojciec Marek odniósł się do przykładów z Pisma Świętego: ,,Dać odpór złemu”, ,,Czego mnie bijesz”, ,,Zapałał świętym oburzeniem”, ,,Musicie być mocni Mocą Chrystusa”, ,,Twoja wiara cię uzdrowiła” – to tylko niektóre fragmenty do których odwoływał się nasz opiekun.

Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem apelu jasnogórskiego o 21.00, a dalej był czas na indywidualne rozmowy, fachowe porady, ustalenia.  Ta część była na pewno bardzo ważna dla tych, którzy na spotkanie ogniska trafili po raz pierwszy, wysłuchali wykładu i wypowiedzi  uczestników, a teraz mieli okazję do indywidualnej rozmowy z ojcem Markiem czy psychologiem.

Temat przemocy będzie kontynuowany na kolejnych spotkaniach, bo widać, że jest to problem aktualny dla wielu, temat gorący, budzący emocje, wymagający dogłębnej analizy.

Następne spotkanie 18 listopada!