Kolędy, pastorałki, życzenia i świąteczna atmosfera towarzyszą wszystkim spotkaniom opłatkowym. Spotkania opłatkowe stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła  także nam, kiedy w ostatni wtorek spotkaliśmy się przy suto zastawionym stole po uczcie duchowej, jaką przeżyliśmy na Mszy Świętej w Rychwałdzkim Sanktuarium.  Każde spotkanie, więc także i  opłatek to naprawdę wyjątkowy dla nas dzień. Opłatek Wspólnoty to dzień, w którym w świątecznej atmosferze możemy się spotkać, powspominać, porozmawiać i po prostu ze sobą pobyć. Zazwyczaj jest to możliwe tylko na ogniskowych rekolekcjach, okolicznościowych spotkaniach wyjazdowych i właśnie opłatku, ponieważ mieszkamy w różnych częściach diecezji.

Spotkanie opłatkowe rozpoczął Ojciec Marek, zapraszając wszystkich do odśpiewania kolędy, poświęcił opłatki i złożył bardzo wzruszające życzenia dla wszystkich członków i sympatyków wspólnoty. Iwona – nasza liderka, też w ciepłych słowach  złożyła życzenia obecnym. A potem już wszyscy wszystkim i każdemu z osobna życzyli, dziękowali, przytulali, otaczali modlitwą. Było nas wielu, więc ceremonia dzielenia się opłatkiem i składania życzeń trwała bardzo długo.  Radosnej atmosferze sprzyjał suto zastawiony stół w świątecznej oprawie, sesje zdjęciowe, towarzyszący wszystkim uśmiech, ciepło i życzliwość.  Nie zabrakło tez refleksji.  Iwona przygotowała kartki-losy z  nazwiskami różnych świętych (w propozycjach wykorzystała Świętych, których liczne relikwie znajdują się w jej  parafialnym kościele w Lesnej), losowaliśmy sobie patrona na ten rok, wyjątkowego dla nas w tym roku Świętego (a może to Oni nas sobie wybierali?). Naszym zadaniem jest zdobyć nowe wiadomości o wylosowanej postaci, poznać Świętego głębiej, wzbudzić do niego szczególne nabożeństwo i  kult. Za rok, kiedy spotkamy się na opłatku, będziemy dzielić się świadectwami wpływu tych Świętych na nasze życie.

Oczywiście nie obeszło się bez ogłoszeń, które czasami brawurowo przerywane były gromkim kolędowaniem.  Liderka z niemałym trudem  przebiła się z informacją o rekolekcjach ogniska 15-17 maja (prowadzi ks. Bogusław Kastelik), o zaproszeniu na 5 rocznicę otwarcia ogniska w Gdańsku, o całonocnej Adoracji w Sanktuarium 23 stycznia, o niedzieli sycharowskiej 8 lutego w Pietrzykowicach, o 1% odpisu podatkowego na Wspólnotę Sychar.

Po apelu jasnogórskim i błogosławieństwie Ojca Marka, tradycyjnie kończącym nasze spotkania, rozpoczęła się tzw. część nieoficjalna, czyli nocne Polaków rozmowy.  Nawet to, że w następnym dniu większość z nas szła do pracy, nie skłaniało obecnych do szybkiego rozejścia się.  To dobrze, że jest nam ze sobą dobrze.

Kolejne spotkanie Ogniska 3 lutego!