Po-Wielkanocne spotkanie Ogniska Sychar.

Pierwszy wtorek miesiąca przypadł w tym roku zaraz po Świętach Wielkiej Nocy. Msza Święta w Sanktuarium Rychwałdzkim, odprawiana w intencji małżeństw w kryzysie, którą rozpoczęliśmy spotkanie,  oddawała jeszcze podniosły nastrój liturgii wielkanocnej. Mszę zakończyła Nowenna do Bożego Miłosierdzia, którą w kościele katolickim odmawiamy przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego od Wielkiego Piątku.

Spotkanie po Mszy św. odbyło się tradycyjnie w kawiarence domu rekolekcyjnego.  Rozpoczęliśmy je modlitwą i pieśnią wychwalającą Pana Zmartwychwstałego.  Następnie nasza Liderka złożyła wszystkim świąteczne życzenia i przypomniała o majowych rekolekcjach Ogniska oraz o zmianie tajemnic różańca świętego.

Późnej Iwona nawiązała do toczącej się na forum od Wielkiego Czwartku dyskusji zainicjowanej przez ,,nałoga”, a dotyczącej obrządku obmycia nóg. Postawiła pytanie i pozostawiła czas na refleksję: ,,Czy ja pozwalam Bogu na umycie mnie z brudu? Czy Bóg  działając przez innych ludzi we Wspólnocie, ma do mnie dostęp, czy pozwalam Mu na to? Czy pozwalam Bogu, aby mi obmył nogi przez ludzi we Wspólnocie? Czy pozwalam aby inni pokazali mi, że mam coś do umycia?”

Dalej Iwona zaproponowała ćwiczenie dotyczące przebaczenia. Pracowaliśmy tym razem metodą warsztatową. Przeliczaliśmy swoje nieprzebaczone krzywdy na kilogramy i uzupełnialiśmy schematyczne rysunki bagażami. Przeróżne wyniki, jakie osiągnęliśmy, dowodzą, że jesteśmy w różnych miejscach swej drogi ku wolności, pokoju i Pogody Ducha. Kto chciał, dzielił się własnym doświadczeniem, mówiliśmy o modlitwie przebaczenia i modlitwie uwolnienia. Osoby praktykujące te modlitwy dzieliły się własnymi przemyśleniami, dawały świadectwa.  Nasze przemyślenia wzbogacił wykład prowadzącej spotkanie ,, Co oznacza i co nie oznacza wybaczenie”. I tak:

„Wybaczyć” nie oznacza:

• zapomnieć
  • zrozumieć
  • usprawiedliwić
  • udawać, że nic się nie stało
  • zbagatelizować krzywdę
  • znów zaufać
  • zaprzyjaźnić się
  • być blisko z osobą, która nas skrzywdziła
  • zrobić niezasłużony prezent sprawcy krzywdy
  • zrezygnować ze sprawiedliwej kary
  • zrezygnować z obrony przed ponownymi krzywdami

„Wybaczyć” oznacza:

• zrezygnować z pielęgnowania urazy
  • zrezygnować z zemsty (w tym karania samego siebie)
  • zrezygnować z „drewnianej nogi”
  • pogodzić się z tym, że nie będzie rekompensaty za doznane krzywdy
  • pogodzić się z tym miejscem w życiu, w którym jest się teraz

Wybaczenie jest kwestią decyzji!

• Jeśli już wiesz na czym polega wybaczenie pozostaje już tylko decyzja by to zrobić, lub przeciwnie by tego nie robić
  • Jesteś wolnym człowiekiem, wiesz już jak bardzo Ci ciąży Twój plecak i co zrobić żeby go zdjąć
  • Masz też prawo jednak dalej go nosić, masz prawo cierpieć, użalać się nad sobą i pozostać ofiarą

Jaka jest Twoja decyzja?

Zajęcia zakończyła ,,runda” wypowiedzi, co dały mi dzisiejsze zajęcia i …zadanie domowe. Na kolejne spotkanie każdy przygotuje odpowiedni fragment Pisma Świętego, mówiący o przebaczeniu i będziemy pracować ze Słowem.

Spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego o 21.00, modlitwą dziękczynną i hasłem, będącym naszym charyzmatem: KAŻDE SAKRAMENTALNE MAŁŻEŃSTWO JEST DO URATOWANIA.

Kolejne spotkanie 21 kwietnia!