Majowe spotkanie

W pierwszy wtorek miesiąca spotkaliśmy się tradycyjnie na Mszy Świętej w Sanktuarium Rychwałdzkim. Msza Św. odprawiana była w intencji małżeństw w kryzysie i modliliśmy się o pojednanie i łaskę przebaczenia w naszych rodzinach. Po Mszy Św. odmówiliśmy wspólnie nowennę do Św. Antoniego oraz wzięliśmy udział w nabożeństwie majowym.

Dalsza część spotkania Ogniskowego miała miejsce w kawiarence domu rekolekcyjnego. Tę część rozpoczął modlitwą Ojciec Sylwester, odśpiewaliśmy też tradycyjnie pieśń przy dźwiękach gitary. Iwona przywitała wszystkich, szczególnie tych, którzy zjawili się na spotkaniu pierwszy raz.

Odczytaliśmy Akt Zawierzenia Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, który to uroczyście 2 maja złożyli przedstawiciele ogólnopolskiej Wspólnoty na Jasnej Górze. W uroczystościach tych brał udział Andrzej, który  przywiózł dokument – Akt Zawierzenia dla naszego Ogniska. BARDZO MU ZA TO DZIĘKUJEMY!

W części informacyjnej Iwona przekazała zwięzłe informacje organizacyjne dotyczące Niedzieli Sycharowskiej, którą zaplanowaliśmy na 10 maja w Parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja w Gilowicach. Kolejne komunikaty dotyczyły rekolekcji naszego Ogniska w Koszarawie 15-17 maja 2015r.  M.in. liderka przypomniała o konieczności zabrania ze sobą Pisma Św.

Część warsztatową spotkania rozpoczęła BURZA MÓZGÓW. Spisaliśmy na tablicy wszelkie skojarzenia związane z MAŁŻEŃSTWEM. Plakat był w zasadzie uzupełniany do końca zajęć, bo ciągle rodziły się nowe pomysły. Najczęściej powtarzane wyrazy to: sakrament, zbawcze Przymierze z Bogiem, radość, rozczarowanie, porażka, rozwój, zranienie, pragnienie dobra dla drugiego, wspólnota, ból, cierpienie, manipulacja, uczucia, obrączka, wspomnienia, szczerość, seks/brak, więź, uczciwość, zdrada, wierność, rozwód, niezrozumienie, dialog, skrzywdzenie, zobowiązanie do nieustannego rozwoju, pokora itp.

Podsumowaniem burzy mózgów było stwierdzenie,  że to jest właśnie TWOJE małżeństwo i pytanie rozpoczynające dyskusję, czy w nas jest zgoda na taki związek? Przed rozpoczęciem dzielenia liderka przypomniała zasady obowiązujące w czasie spotkania wspólnoty. Wiele osób zabierało głos, dzieląc się swoim doświadczeniem, w trakcie tych wypowiedzi Iwona – prowadząca spotkanie, nanosiła kolejne notatki na naszą mapę myśli. Każdy mógł się wypowiedzieć i mieliśmy okazje wysłuchać i wygłosić w wolności wiele nawet skrajnych zdań, poglądów i opinii o małżeństwie. Pewnym podsumowaniem tych rozmów była wypowiedź Ojca Sylwestra, który odniósł się do życia we wspólnocie zakonnej i do konsekwencji podjętych decyzji oraz konieczności WŁASNEGO  rozwoju, co staje się obowiązkiem każdego chrześcijanina bez względu na stan, wiek, wykształcenie.

Spotkanie zakończyliśmy modlitwą, błogosławieństwem kapłańskim i zawołaniem KAŻDE SAKRAMENTALNE MAŁŻEŃSTWO JEST DO URATOWANIA. Wierzymy w to!

Kolejne spotkanie Ogniska 19 maja 2015r. Do zobaczenia! 🙂