Październikowy trzeci wtorek miesiąca.

Trzeci wtorek miesiąca to dla naszego Ogniska czas Adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy FDFE. Adoracja jest sposobem wyznawania, okazywania miłości. Któż, kto kocha, nie uwielbia adorować ukochanej osoby? Któż nie uwielbia być adorowanym? Nikt nie jest bardziej godny adoracji i uwielbienia, niż sam Bóg, który jest Miłością Doskonałą. Adorowanie Boga jest zachwytem nad Jego doskonałością, miłosierdziem, pięknem. Jest kochaniem, byciem blisko, dzieleniem się, oddawaniem, zawierzaniem, słuchaniem, ciszą. Ciszą, która mówi wiele, bo jest głosem samego Boga. Bardzo często mam wyrzuty sumienia z powodu mojego zagonienia i ,,zapętlenia” codziennymi sprawami. W natłoku różnych obowiązków i czynności łatwo zapomnieć o rozmowie z Bogiem – najlepszym Przyjacielem. A przecież jest o czym rozmawiać. Tylko Jemu możemy powiedzieć o wszystkim, bez obawy o to, że zostaniemy wyśmiani, niezrozumiani czy potępieni. On wysłuchuje każdego, jak najbardziej troskliwy Ojciec, pełen cierpliwości i miłości. A kiedy nie wiemy, jakich użyć słów, by wyrazić to, co czujemy, nie mówmy nic, uwielbiając Go w milczeniu.

Każdy z nas, tak jak potrafi, spędza czas na adoracji w pierwszej części w ciszy właśnie, a potem wspólnie uwielbiamy Boga głośną modlitwą i śpiewem, dziękczynieniem, radością i wzruszeniem. Za każdym razem uczymy się na nowo, po swojemu, być blisko Boga, wywyższać Go, celebrować, kontemplować i czerpać siły z tej bliskości. Ojciec Leon Knabit OSB powiedział kiedyś: ,,Ważne jest, byśmy się modlili tak jak potrafimy, a nie tak jak nie potrafimy. To bardzo ważna zasada. Niektórzy ludzie łamią sobie zęby na tym, że za wszelką cenę muszą osiągnąć jakąś tam modlitwę. Próbuj spokojnie, przyjdź na spotkanie, jedno, drugie. Czasem zamknij się w izdebce i próbuj tak jak umiesz i taki jak jesteś stanąć przed Bogiem. Nie rezygnuj z poświęcania czasu Panu Bogu na to, co się nazywa ćwiczeniami pobożnymi, pacierzem, modlitwą ustną, bo wtedy nawet jeśli myśl jest trochę rozbiegana, ale chcesz całkowicie świadomie słowa formułować ku Bogu i skierować je, albo swoje słowa, albo te, które ktoś inny Bogu powiedział z gorącego serca, to spokojnie, cierpliwie, jak ziarno gorczycy, wrzucone w glebę rośnie i staje się drzewem, tak samo rośnie i twoja zdolność modlitwy, możliwość wpływania na rozwój twojego życia wewnętrznego i na innych”.

Nasza wspólna comiesięczna Adoracja Najświętszego Sakramentu jest dla nas wszystkich źródłem siły i jedności, dla wielu doświadczeniem wolności i łaski.

Po adoracji spotkaliśmy się jeszcze przy wieczornej herbatce, szczególnie miło witając nowych członków i sympatyków naszej wspólnoty. Rozmowa toczyła się wokół ,,zadania domowego” z poprzedniego spotkania, gdzie każdy miał się zastanowić nad jego „własnymi przejawami niezgody na swoje życie”. Dzieliliśmy się także wrażeniami po wysłuchaniu audycji w radiu Anioł Beskidów, której to bohaterkami były nasze dwie Iwonki. Dziewczyny wypadły rewelacyjnie, co potwierdzał każdy, kto miał okazję wysłuchać tego wywiadu.  Rozmawialiśmy także o planach rekolekcyjnych, padały logistyczne rozwiązania dotyczące wyjazdu na rekolekcje ogólnopolskie na Górę św. Anny, warsztatów KWC z ks. dr Markiem Dziewieckim i Ogniskowych rekolekcji – w tym roku w styczniu w Rychwałdzie z Ojcem Bogdanem.

Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Oczywiście rozmowy indywidualne trwały nadal. Nasza liderka Iwona, jako Ogniskowy psycholog, była do dyspozycji każdego, szczególnie tych, którzy trafili do nas pierwszy raz.

Kolejne spotkanie 3 listopada! 🙂