OPŁATEK 2016r.

Kolędy, pastorałki, życzenia i świąteczna atmosfera towarzyszą wszystkim spotkaniom opłatkowym. Spotkania opłatkowe stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła  także nam, kiedy w pierwszy wtorek 2016r. spotkaliśmy się przy suto zastawionym stole po uczcie duchowej, jaką przeżyliśmy na Mszy Świętej w Rychwałdzkim Sanktuarium.  Każde spotkanie, więc także i  opłatek, to naprawdę wyjątkowy dla nas dzień. Opłatek Wspólnoty to dzień, w którym w świątecznej atmosferze możemy się spotkać, powspominać, porozmawiać i po prostu ze sobą pobyć. Zazwyczaj jest to możliwe tylko na Ogniskowych rekolekcjach, okolicznościowych spotkaniach wyjazdowych i właśnie opłatku, ponieważ mieszkamy w różnych częściach diecezji.

Spotkanie opłatkowe rozpoczął Ojciec Sylwester, zapraszając wszystkich do odśpiewania kolędy, a następnie złożył wzruszające życzenia dla wszystkich członków i sympatyków wspólnoty. Iwona – nasza liderka, też w ciepłych słowach  złożyła życzenia obecnym. A potem już wszyscy wszystkim i każdemu z osobna życzyli, dziękowali, przytulali, otaczali modlitwą. Było nas wielu, więc ceremonia dzielenia się opłatkiem i składania życzeń trwała bardzo długo.  Radosnej atmosferze sprzyjał suto zastawiony stół w świątecznej oprawie, sesje zdjęciowe, towarzyszący wszystkim uśmiech, ciepło i życzliwość.

Po czasie wzajemnych życzeń, po odczytaniu zasad panujących na spotkaniu był czas dzielenia się. Nie zabrakło też refleksji. Nawiązaliśmy do ubiegłorocznego opłatku, kiedy to losowaliśmy sobie Świętych do towarzyszenia nam przez cały rok. Każdy zdał relację ze ,,współpracy”: opowiadaliśmy, czego dowiedzieliśmy się o osobistych patronach ubiegłego roku, o łaskach, wymodlonych za ich wstawiennictwem, o naszym do Nich nabożeństwie. I w tym roku  Iwona przygotowała kartki – losy z nazwiskami różnych świętych (w propozycjach wykorzystała Świętych, których liczne relikwie znajdują się w jej  parafialnym kościele w Lesnej), losowaliśmy sobie patrona na ten rok, wyjątkowego dla nas w tym roku Świętego (a może to Oni nas sobie wybierali?). Podobnie jak w roku ubiegłym naszym zadaniem jest zdobyć nowe wiadomości o wylosowanej postaci, poznać Świętego głębiej, wzbudzić do niego szczególne nabożeństwo i kult. Za rok, kiedy spotkamy się na opłatku, będziemy dzielić się świadectwami wpływu tych Świętych na nasze życie.

Oczywiście nie obeszło się bez ogłoszeń.  Liderka  pospieszyła z informacją o rekolekcjach Ogniska 29-31 stycznia w Rychwałdzie (prowadzi je opiekun naszego ogniska o. Sylwester), o całonocnej Adoracji w Sanktuarium 15 stycznia i naszym ,,dyżurze” 20.00-22.00, o niedzieli sycharowskiej  w Żywcu – Zabłociu 24 stycznia 2016r.

Po apelu jasnogórskim i błogosławieństwie Ojca Sylwestra, tradycyjnie kończącym nasze spotkania, rozpoczęła się tzw. część nieoficjalna, czyli nocne Polaków rozmowy.  Nawet to, że w następnym dniu większość z nas szła do pracy, nie skłaniało obecnych do szybkiego rozejścia się.  To dobrze, że jest nam ze sobą dobrze.

Następne spotkanie Ogniska 19 stycznia! 🙂