Pierwszy wtorek kwietnia

To nasze pierwsze spotkanie po Triduum Paschalnym i po Wielkanocy. Może dzielenia jajeczkiem nie było, ale na spotkaniu po Mszy Świętej stół miał charakter świąteczny: były i babki, i ciasta, i inne smakołyki, nie wyłączając szynki z jajem w galarecie.  Wszystko bardzo smaczne.  Spotkaliśmy się przy tym zastawionym stole w znanym nam składzie. I tym razem ,,nowych” sympatyków nie zauważyliśmy.  Chyba się dobrze na świecie dzieje, że kryzysów małżeńskich nie widać. A może nas nie widać?

Nie do końca to prawda, że nie było nikogo nowego. Otóż gościem na naszym spotkaniu był ojciec diakon Krzysztof, który odbywa w Rychwałdzie praktykę przed święceniami kapłańskimi.  Od przedstawienia go rozpoczął nasze spotkanie ojciec Sylwester. Przekazał nam też informację o zmianach personalnych w prowincji franciszkańskiej oraz o zaproszeniu na Diecezjalny Dzień Modlitw za Rodzinę 21 maja w Bielsku.  Otrzymaliśmy też zaproszenie na Marsz Życia i Rodziny do Cieszyna na 15 maja 2016r. Liderka przypomniała też apel o 1% na Sychar w trakcie rozliczeń podatkowych.

Kolejna część naszego spotkania to prezentacja i wykład Iwony: ,,PRZYJĄĆ CAŁE ŻYCIE” (za Lucyna słup, Józef Augustyn SJ, „Jak zgadzać się na własne życie”):

Zgadzając się na życie nie można zgodzić się tylko na jego część. Trzeba przyjąć je całe – w jego złożoności i bogactwie. Na wszystkich jego poziomach: biologicznym, uczuciowym, intelektualnym, duchowym…życie małżeńskie, rodzinne, zawodowe itp. Te wszystkie „poziomy” są ze sobą powiązane. Niezgoda w jednym wymiarze życia przejawia się w innym (niezgoda na swój wygląd ujawni się w sferze psychiki, niezgoda na własny poziom intelektualny będzie rzutować na życie zawodowe). Nieakceptacja jakiegokolwiek wymiaru życia narusza zawsze naszą wewnętrzną równowagę. Niezgoda na jeden przejaw życia staje się automatyczną niezgodą na całe życie.

1) Zgoda na życie = zgoda na siebie (ciało, uczucia, poziom umysłowy, „historia życia”…), to także zgoda na wielorakie ograniczenia:

a) fizyczne – (choroby, śmierć) są wpisane w nasze życie; to czy się na nie zgadzamy odsłania się dopiero wtedy gdy odkryjemy jakieś trwałe dolegliwości, kiedy dotyka nas choroba,

b) emocje – nie potrafimy sami z siebie dawać drugiemu ciepła, miłości. Żądamy od drugich nieograniczonej miłości, podczas gdy ten drugi może nas kochać tylko miłością ograniczoną, taką na jaką go stać,

c) granice duchowe – mogą się wyrażać w tym, że Bóg nie objawia się nam na rozkaz, tak jakbyśmy chcieli; że On nie jest Bogiem naszych wyobrażeń,

d) intelektualne.

2) Zgoda na życie = uznanie jego dramatyzmu, rozdarcia między dobrem a złem.

3) Zgoda na życie = zgoda na swoją śmierć (w każdym wieku). Jeśli ktoś nie umie myśleć o śmierci, nie umie też myśleć o życiu. Śmierć jest elementem ludzkiego życia. Współczesne społeczeństwo konsumpcyjne dąży do wymazania faktu śmierci z codzienności, tymczasem akceptacja faktu śmierci stanowi podstawę ładu społecznego.

4) Zgoda na życie = zgoda na Boga, który daje nam takie kruche, ograniczone istnienie. Zgoda na Jego pierwszeństwo w naszym życiu sprawia, że staje się ono harmonijną całością. „Gdy Bóg na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na swoim miejscu” – Św. Augustyn. Jeżeli postawimy Boga na pierwszym miejscu i pozwolimy Mu aby nas oczyszczał, nasze życie będzie stawać się coraz bardziej uporządkowane.

5) Zgoda na Życie = postawa wdzięczności (Bogu i ludziom).

Po prelekcji otrzymaliśmy ćwiczenia na czas modlitwy i po czasie indywidualnej pracy rozpoczęło się dzielenie, poprzedzone odczytaniem zasad obowiązujących na mitingu.  Jedna z tych zasad mówi o anonimowości i poufności zasłyszanych świadectw i tylko dlatego nie przytaczamy tu przykładów, które padały w trakcie dzielenia, możemy jednak podsumować: CUDA, CUDA, CUDA.  To, co wielu uczestników spotkało w ostatnim czasie wywołuje uśmiech na twarzy i na usta ciśnie się pieśń: ,,JAK WIELKI JEST PAN…lala lala”

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem ojca Krzysztofa.  Później był już tylko czas na indywidualne rozmowy, korzystanie z biblioteczki Ogniska wzbogaconej o nowe pozycje, ustalanie szczegółów wyjazdu na ogólnopolskie rekolekcje do Porszewic i planów na Wakacje z Sycharem.  W natłoku wrażeń zapomnieliśmy o 3 piątku miesiąca i dyżurze w czasie całonocnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Rychwałdzkim Sanktuarium od godz. 20.00 do 22.00. Dlatego w tym miejscu zapraszamy chętnych do  udziału w spotkaniu z Jezusem w Najświętszym Sakramencie, tym bardziej, że termin pokrywa się z rekolekcjami w Porszewicach i niektórzy ze stałych bywalców będą nieobecni.  Wszystkich zaś zapraszamy na kolejne spotkanie w 3. wtorek miesiąca (tym razem po 3. piątku)  19 kwietnia 2016r. na godz. 19.00 do kaplicy FDFE w Domu Rekolekcyjnym.