OPŁATEK 2017r.

Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła  nam, kiedy w pierwszy wtorek 2017r. spotkaliśmy się przy suto zastawionym stole po uczcie duchowej, jaką przeżyliśmy na Mszy Świętej w Rychwałdzkim Sanktuarium. Każde spotkanie, więc także i  opłatek, to naprawdę wyjątkowy dla nas dzień. Opłatek Wspólnoty to dzień, w którym w świątecznej atmosferze możemy się spotkać, powspominać, porozmawiać i po prostu ze sobą pobyć. Zazwyczaj jest to możliwe tylko na Ogniskowych rekolekcjach, okolicznościowych spotkaniach wyjazdowych i właśnie opłatku, ponieważ mieszkamy w różnych częściach diecezji.

Spotkanie opłatkowe rozpoczął Ojciec Stefan, zapraszając wszystkich do odśpiewania kolędy, poświęcił opłatki i złożył  życzenia dla wszystkich członków i sympatyków wspólnoty. Nawiązał do Ostatniej Wieczerzy, wspólnoty stołu i przełamywania się. Iwona – nasza liderka, odczytała fragment Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa. A potem już wszyscy wszystkim i każdemu z osobna życzyli, dziękowali, przytulali, otaczali modlitwą. Było nas wielu, więc ceremonia dzielenia się opłatkiem i składania życzeń trwała długo.  Radosnej atmosferze sprzyjał suto zastawiony stół w świątecznej oprawie, sesje zdjęciowe, towarzyszący wszystkim uśmiech, ciepło i życzliwość.

Nie zabrakło tez refleksji. Nawiązaliśmy do ubiegłorocznego opłatku, kiedy to losowaliśmy sobie Świętych do towarzyszenia nam przez cały rok. Niektórzy zdali relację  ze ,,współpracy”: opowiadaliśmy, czego dowiedzieliśmy się o osobistych patronach ubiegłego roku, o łaskach, wymodlonych za ich wstawiennictwem, o naszym do Nich nabożeństwie. I w tym roku Iwona przygotowała kartki-losy z  nazwiskami różnych świętych (w propozycjach wykorzystała Świętych, których liczne relikwie znajdują się w jej parafialnym kościele w Lesnej), losowaliśmy sobie patrona na ten rok, wyjątkowego dla nas w tym roku Świętego (a może to Oni nas sobie wybierali?). Podobnie jak w latach ubiegłych naszym zadaniem jest zdobyć nowe wiadomości o wylosowanej postaci, poznać Świętego głębiej, wzbudzić do niego szczególne nabożeństwo i kult. Za rok, kiedy spotkamy się na opłatku, będziemy dzielić się świadectwami wpływu tych Świętych na nasze życie.

Ojciec Stefan odczytał Słowo dla naszego Ogniska na ten rok. Był to fragment II Listu do Koryntian: 2 Kor 7, 1-10.

Po apelu jasnogórskim i błogosławieństwie Ojca Stefana, tradycyjnie kończącym nasze spotkania, rozpoczęła się tzw. część nieoficjalna, czyli nocne Polaków rozmowy.  Nawet to, że w następnym dniu większość z nas szła do pracy, nie skłaniało obecnych do szybkiego rozejścia się. A zmywania też było mnóstwo. To dobrze, że jest nam ze sobą dobrze.

Kolejne spotkanie 17 stycznia!