Pierwsze listopadowe spotkanie

Po Mszy Św. w Rychwałdzkiej Bazylice odprawianej w intencji małżeństw w kryzysie spotkaliśmy się tradycyjnie w kawiarence domu rekolekcyjnego. W czasie gdy jedni ,,walczyli” ze sprzętem i technicznymi nowościami, inni wymieniali książki i audiobooki w naszej biblioteczce, jeszcze inni zajmowali się sferą ,,dla podniebienia”, a pozostali rozmowami z nowymi osobami, a były to, ku naszej radości, małżeństwa, które nie czekają na tragiczny finał kryzysu, ale szukają ratunku dla własnego związku u Boga i z pomocą wspólnoty.

W części organizacyjnej ustalaliśmy dyżur na Całonocną Adorację Najświętszego Sakramentu 17 listopada 2017r. Zainteresowanych zapraszamy do Bazyliki Rychwałdzkiej właśnie 17 listopada w godz. 20.00 – 22.00

Uczestnicy ogólnopolskich rekolekcji na GŚA podzielili się wrażeniami i przemyśleniami a nawet anegdotami związanymi z tym owocnym czasem. Grupa sycharków, która posługiwała u ojca Sylwestra w Głogówku na Czuwaniu dla Młodych – „Młodzi dla Jezusa” opowiadała o tym wartościowym i budującym doświadczeniu. Dziękujemy im za reprezentowanie wspólnoty i szerzenie wiedzy o jej charyzmatach wśród katolików.

Przy okazji liderka poruszyła problem ogniskowych rekolekcji i propozycji połączenia się i integracji z sąsiednimi Ogniskami. Wspólne Oniskowe rekolekcje stały się pretekstem do ożywionej dyskusji. Większość zabierających głos była za integracją i łączeniem się z innymi, problematyczne stawało się jedynie miejsce takiego spotkania. Liderka została zobowiązana do podjęcia konkretnych kroków w tej sprawie.

Kolejnym punktem, który towarzyszy nam zawsze, kiedy pojawiają się nowe osoby, była rundka dzielenia się, mini świadectw o sobie, które przybliżyłyby nowym członkom działalność Sycharu, rolę, jaką wspólnota odgrywa w naszym życiu i drodze do Boga. Takie dzielenie zawsze poprzedzone jest przypomnieniem zasad obowiązujących na mitingu. Zasady te odczytała i skomentowała prowadząca spotkanie Iwonka. W tym punkcie zabrał też głos nasz opiekun – ojciec Stefan, nawiązując do tekstu Ewangelii z czytań dnia (fragment został odczytany) i własnego świadectwa.

Ostatnim punktem spotkania było wystąpienie Beatki, która rozpoczęła cykl o  językach miłości na podstawie książki Gary Chapmana ,,5 języków miłości”. To książkę, która wspiera kolejne pokolenia małżeństw od ponad 20 lat, wznawiana i tłumaczona na 36 języków, sprzedana w ponad 8 milionach egzemplarzy na całym świecie! Beata wprowadziła nas w temat. Mówiła m.in. o tym, że mąż i żona rzadko posługują się tym samym językiem miłości.

Zazwyczaj używamy swojego własnego języka i frustrujemy się, gdy nasz współmałżonek nie rozumie tego, co chcemy mu zakomunikować. Pragniemy, by okazywał nam miłość w ten sam sposób, co my, jednocześnie wysyłając sygnały, których on/ona nie rozumie.

Poznanie języka miłości twojego współmałżonka to potwierdzona tysiącami świadectw czytelników recepta na szczęśliwe i udane małżeństwo.
Jeśli więc:
– Twoja żona woli, żebyś pomógł jej w sprzątaniu kuchni, niż zabrał ją na romantyczną kolację
– Twój mąż chciałby spędzić cały weekend w domu, a Ty chciałabyś wyjść w tym czasie ze znajomymi
– Twoja żona wszelkie komplementy przyjmuje w milczeniu, ale tryska radością, gdy kupisz jej biżuterię
– Twój mąż woli prezenty robione przez Ciebie ręcznie niż te kupione w sklepie
– Twoja żona nie chce pomocy w przy obiedzie – woli, żebyś ją przytulił

…a Ty nie potrafisz tego zrozumieć – najwyższy czas, byś zapoznał się z książką Gary’ego Chapmana – mówiła Beatka. Posiłkowała się też animacją dostępną w Internecie oraz testami, które rozwiązywaliśmy na kartkach i on-line . Zainteresowanych odsyłam do stron:

Po wystąpieniu Beatki była krótka dyskusja. Wszyscy uznali, że temat jest ważny i powinien być kontynuowany na kolejnych spotkaniach. Liczymy więc na Beatkę i wspierającą ją Basię.

Na zakończenie spotkania pomodliliśmy się i przyjęliśmy błogosławieństwo ojca Stefana. Po oficjalnym  zakończeniu  niektórzy korzystali jeszcze z indywidualnych rozmów z psychologiem i kapłanem. Kolejne spotkanie to 3. wtorek miesiąca – adoracja  w kaplicy domu rekolekcyjnego 21 listopada 2017r. o godz. 17.45.