Trzeci wtorek lutego

Spotkanie w 3. Wtorek lutego przebiegało  tym razem nie według tradycyjnego schematu. Tym razem nie było Adoracji Najświętszego Sakramentu  w kaplicy domu rekolekcyjnego, ale powiadomieni wcześniej przez Liderkę lub pocztą pantoflową o rekolekcjach parafialnych w Rychwałdzie, spotkaliśmy się na Mszy Św. z kazaniem rekolekcyjnym ks. Andrzeja Polita i  dopiero potem przeszliśmy do kawiarenki domu rekolekcyjnego FDFE na ciepłą herbatę i wymianę zdań.

Spotkanie też nie przebiegało w zaplanowanej formie. Otóż kolejne omawianie ,, języków miłości” przesunęliśmy na kolejny miesiąc, bo ważność spraw aktualnych i potrzeba chwili zmieniły założony scenariusz. To ważne, żeby nasze spotkania nie były bezwolnym narzędziem trzymającym się sztywno zaplanowanych  schematów, ale elastycznie dopasowywały się do potrzeb i służyły  człowiekowi.

Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez Ojca Stefana Iwonka – liderka opowiedziała o spotkaniu liderów i animatorów w Nysie. Poruszane tam były bardzo ważne kwestie. M.in. usłyszeliśmy o różnych zagrożeniach w naszym ruchu, o niebezpieczeństwach związanych z aktywnością niektórych członków nie do końca skonsultowaną z liderami czy opiekunami ognisk, o konsekwencjach nagromadzonych emocji źle zaadresowanych i skierowanych w niewłaściwym kierunku. Otaczamy się we Wspólnocie ludźmi poranionymi, skrzywdzonymi, często zagubionymi i rodzi to wiele niebezpiecznych emocjonalnie sytuacji. Bardzo ważna jest więc komunikacja, informacja zwrotna, a czasami nawet napomnienie. Wypowiedź Iwonki, jak kilkakrotnie podkreślała, miała charakter profilaktyczny i uzupełniona była przez Bożenkę, drugą uczestniczkę spotkania w Nysie.

Kolejny punkt to relacja Lidki i Bernadki z udziału we wczorajszym nabożeństwie ekspiacyjnym w Bazylice Mniejszej w Rychwałdzie. Zachęceni opowieścią koleżanek zaplanowaliśmy udział chociaż w końcowej części nabożeństwa błogosławieństwa i apelu jasnogórskim, które właśnie dzisiaj rozpoczyna się o godz. 20.00 w Bazylice Rychwałdzkiej.

Następnie ojciec Stefan  przybliżył wszystkim plany związane z konferencją naukową zaplanowaną na 12 maja 2018r. i której jesteśmy, jako wspólnota, organizatorami. Widać było ogromne zaangażowanie naszego opiekuna, zaś rozmach tego przedsięwzięcia nieco przeraził uczestników, ale skoro przed nami nowe wyzwanie, trzeba się z nim zmierzyć.

Na koniec, po odczytaniu zasad, odbyła się rundka dzielenia. Było to konieczne, bo wśród nas były nowe osoby, a w życiu niektórych członków nastąpiły bardzo istotne wydarzenia i osoby te chciały się swoimi doświadczeniami i przeżyciami podzielić z innymi.  Było to bardzo istotne dzielenie, a informacje zwrotne okazały się niezmiernie trafne i  cenne.

Zakończenie spotkania było szybkie, bo chcieliśmy jeszcze zdążyć choć na końcówkę nabożeństwa błogosławieństw i na apel jasnogórski do Bazyliki. Udało się.

Kolejne spotkanie w pierwszy wtorek marca, czyli 6 III 2018r.