Spotkanie w pierwszy wtorek października

Niektórzy już wiedzieli, dla innych przebieg naszego październikowego spotkania BYŁ ZASKAKUJĄCY. Nie wszyscy bowiem wiedzieli, że to ostatnie spotkanie z naszym dotychczasowym opiekunem – ojcem Stefanem. Tak, tak… nadszedł czas pożegnania. Niespodziewanie dla nas i chyba też dla ojca Stefana został On przeniesiony do Dąbrowy Górniczej, gdzie czekają na Niego nowe zadania wyznaczone przez przełożonych. Już we wrześniu ojciec Stefan podzielił się tą nowiną z uczestnikami Seminarium Biblijnego i zapowiedział, że na kolejnym spotkaniu Ogniska będzie już nowy opiekun. Nie wyobrażaliśmy sobie rozstania bez słów, więc pierwszy raz w historii Ogniska gościli na naszym spotkaniu dwaj opiekunowie duchowi. Były słowa wzruszenia, podziękowania, ciepła, były drżące głosy, był śpiew, były słodkości łagodzące gorycz rozstania (także urodzinowy poczęstunek od Tadeusza) i drobne prezenty na pamiątkę. Ojciec Stefan ze wzruszeniem podsumował ten ważny epizod w swoim życiu zakonnym, jakim była współpraca z nami, my dziękowaliśmy mu za wspólne chwile i za to, jak Jego obecność nas wzbogaciła i rozwinęła. Wzajemnie zapewnialiśmy się o modlitwie i pamięci oraz nadziei na kolejne spotkania już w innym może charakterze.

Wszystkiemu z ciekawością i uśmiechem przyglądał się ojciec Tomasz, od teraz nasz nowy opiekun. Opowiedział trochę o sobie, swojej drodze zakonnej i dotychczasowych doświadczeniach w pracy z ludźmi potrzebującymi wsparcia. Kiedy z zainteresowaniem przysłuchiwał się naszym wypowiedziom widać było, że i na tym polu pracy z małżeństwami w kryzysie Jego doświadczenie terapeutyczne będzie wykorzystywane i przed nim pełne ręce roboty.

Ponieważ na spotkaniu było wiele osób, a wśród nich kilka nowych postaci, dalsza część przybrała formę tradycyjnego dzielenia się. Odezwały się jednak głosy, że w przyszłości trzeba zmienić tę formułę, ponieważ zabiera ona dużo czasu, jest konieczna dla nowych osób, ale nie rozwija wystarczająco stałych bywalców i oczekiwania  niektórych nie są zaspakajane. Temat został rzucony i liczymy na światłe decyzje liderki, które na pewno podejmie w porozumieniu z nowym opiekunem. Tu ważne będzie wyśrodkowanie potrzeb i obranie kierunku przynoszącego obopólne korzyści i ,,nowicjuszom”, i ,,weteranom”.

W części ogłoszeniowej przypomniano o zmianie tajemnic w róży różańcowej, o wyjeździe  na ogólnopolskie rekolekcje Sychar do Porszewic i na Górę Św. Anny oraz o konieczności terminowego oddawania książek z biblioteczki Ogniskowej.

Spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, a potem było już tylko sprzątanie a przy tym dalsze sycharków rozmowy i indywidualne konsultacje oraz pożegnalne uściski.

Kolejne spotkanie Ogniska 6 listopada!