Już drugi raz nasze Ognisko Sychar wybrało na miejsce swoich dni skupienia Dom Rekolekcyjny Sióstr Jadwiżanek w Bystrej. Atutem tego miejsca jest piękny dom, położony tuż za Bielskiem, obok szlaku na Klimczok. Może być zatrzymaniem dla wszystkich, którzy chcą zregenerować swoje siły fizyczne i duchowe. Korzystają z niego zarówno księża, siostry zakonne, jak i osoby świeckie. Dom posiada dużą kaplicę, salę konferencyjną i funkcjonalnie wyposażone pokoje. Odbywają się tutaj rekolekcje dla sióstr, dziewcząt, Dzieci Maryi i innych grup, osoby indywidualne mogą przeżywać swoje dni skupienia. Dom – po wcześniejszym ustaleniu terminu – może przyjmować zarówno grupy, jak i osoby indywidualne. Przychylna atmosfera, klimat sprzyjający wyciszeniu i refleksji, ale też radość bycia z drugim człowiekiem – to argumenty, które wpłynęły na nasz wybór. Tym bardziej, że Siostry Św. Jadwigi służą przybywającym modlitwą, cichą obecnością i wszelką pomocą, a kuchnia dostarcza niezapomnianych doznań dla najbardziej wybrednego podniebienia.
Nasze rekolekcje, pod niezmiernie intrygującym tytułem ,,Jezus z rybim pyszczkiem” rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór. Prowadził je nasz opiekun – ojciec Tomasz Pawlik, a towarzyszącym motywem przewodnim była ikona ,,Chrystus Pantokrator”, zwana również „Chrystus Zbawiciel”, wykonana przez Andrieja Rublowa ok. 1410, obecnie znajdująca się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie. W 1918 roku odkryto w Zwienigorodzie przypisywane Rublowowi trzy ikony: „Chrystus Pantokrator”, „Archanioł Michał” i „Apostoł Paweł”. Znajdowały się one w bardzo złym stanie. Najbardziej ucierpiała ikona przedstawiająca Jezusa, gdyż ocalała jedynie jedna piąta obrazu. Zachowała się natomiast okolona niebieską szatą twarz Zbawiciela patrząca wprost na widza. I właśnie przez 3 dni spoglądał na nas od ołtarza Chrystus w kopii tej niesamowitej ikony. W trakcie konferencji dowiedzieliśmy się dużo o sztuce pisania ikon i o samym Andrieju Rublowie. Mistrzostwo jego sztuki polega przede wszystkim na harmonii, proporcji, rytmiczności linii i konturów, delikatnych czystych barwach. Jego twórczością rządzi światło, odzwierciedlające duchowe, niebiańskie piękno. Jego dzieła wyrażają idee wyciszenia: w teologii rozumiane jako „nieprzerwana cześć i służba Bogu ”. Cechą charakterystyczną jest malarskie opracowanie twarzy, wyrazisty rysunek. Stylizacja szczegółów twarzy takich jak linia brwi z podniesionymi, wewnętrznymi końcami, ściągnięte usta, małe uszy, wąskie nosy i oczy oznaczają zamknięcie na pokusy zmysłowe. Surowość i ascetyzm oblicza nadają medytacyjny nastrój wizerunku. Zastygłe nieruchomo ciało prezentuje pozę pełną pokory i powagi. Te cechy pozwalają na rozpoznanie prac Rublowa oraz artystów wywodzących się z jego kręgu czy szkoły.
Nasze rekolekcje to oczywiście konferencje i Msze Św., dla chętnych sakrament pokuty i indywidualne rozmowy z kapłanem, wspólna modlitwa brewiarzowa (jutrznia, nieszpory, kompleta), adoracje Najświętszego Sakramentu, indywidualna medytacja, praca z tekstem Pisma Św., droga krzyżowa prowadzona według wylosowanych stacji przez samych uczestników. Wszystkie te formy i aktywności uświetniał dźwiękami gitary i skrzypiec zespół muzyczny: Ula i Tomek, których obecność potwierdzała charyzmat naszej wspólnoty.
Był też czas na spotkania przy kawie i słodkościach, wspólne oglądanie filmu, długie Polaków nocne rozmowy, śmiech i chwilę oddechu. Zwykle towarzyszy nam nieustanny bieg i gonitwa za sprawami codziennymi. Coraz częściej na wszystko brakuje czasu. Człowiek potrzebuje na chwilę zatrzymać się, nabrać sił na dalszą część trudnego życia. Rekolekcje dają taką możliwość. Są one ogromnym wsparciem duchowym dla nas zabieganych ludzi.
Rekolekcje to czas, w którym możemy się zatrzymać, zwolnić tempo, zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest w naszym życiu najważniejsze, co jest jego celem. Musimy też uświadomić sobie, w którym miejscu naszego życia jest Bóg i kim są dla nas bliźni. To okres, który służy odnowie duchowej i pogłębieniu naszej wiary. Rekolekcje uczą nas, jak z dystansem spojrzeć na własne życie.