Małżeństwo z pasją i pasja w małżeństwie

Jesteśmy już po konferencji LOVE STORY CZY POLIGON, którą organizowaliśmy przy współpracy z Fundacją Rodzina w Służbie Człowieka oraz Klasztorem Franciszkanów w Rychwałdzie i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Szczególnie wartościowe dla uczestników były  wykłady i prelekcje prowadzone przez o. Jana Janusa, doktora teologii, przełożonego franciszkańskiego konwentu i proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy, katechety i duszpasterza rodzin oraz Anny Małeckiej-Puchałki, pedagoga, dyrektora szkoły członka Zarządu Głównego i prezesa oddziału bielskiego Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, doradcy rodzinnego prowadzącego poradnię małżeńską, od 30 lat żony jednego męża i mamy trójki dorosłych dzieci. Oprócz tych prelegentów ważny głos  w kazaniu na Mszy Św. zabrał ks. Tomasz Gorczyński, doktor teologii,  dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej i kapelan Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej. Oprócz tych ważnych wystąpień  elementem spajającym poszczególne części były świadectwa osób ze Wspólnoty Sychar. Konkluzją tych wszystkich wystąpień mogą być takie 3 punkty:

– Heroizm w małżeństwie, a szczególnie w kryzysie jest potrzebny, ale w życiu codziennym męczy;

– Dopóki czekasz, aż współmałżonek się zmieni, dopóty go nie akceptujesz;

– Kochaj bezwarunkowo!

Heroizmem wykazali się prowadzący konferencję  (Iwona i o. Tomasz) i występujący w programie, bo tropikalne temperatury w miejscu konferencji nie sprzyjały intelektualnej wymianie myśli i nie zachęcały do wzmożonej aktywności. Nieco ochłody dla ciała a wielkiego ciepła dla ducha uczestnicy dostali na Mszy Św. w Bazylice Mniejszej w Rychwałdzie, koncelebrowanej przez trzech kapłanów – uczestników konferencji. Na finał kolejny heroizm – Konrad odważnie zajął miejsce przy grillu i w pocie czoła serwował uczestnikom i gościom kiełbaski, które były zaplanowane jako element agapy. Wtedy był też czas na wymianę myśli, bo jak oceniło wielu, konferencja była bardzo wartościowa, wzbogacająca i rozwijająca, a bogactwo treści zderzało się z ograniczonym czasem i pozostawał pewien niedosyt. Na pewno więc będziemy kontynuować temat na kolejnych spotkaniach Ogniska.

A poniżej link do nagranych wystąpień podczas konferencji: