PIERWSZY WTOREK PAŹDZIERNIKA

Nasze comiesięczne spotkanie Ogniska wielu z nas rozpoczęło udziałem w nabożeństwie różańcowym, a po nim Mszą Św. w intencji małżeństw w kryzysie. Na zakończenie mszy  zwyczajowo Krzysiek odczytał modlitwę małżeństw w kryzysie, a ojciec Tomasz powiedział kilka słów o naszych spotkaniach. Mówił m.in. o tym, jak  bardzo łatwo jest zaniedbać relacje. Nie tylko w dzisiejszym, zabieganym świecie. Podstępność złego w rozdzielaniu ludzi, oddalaniu ich od siebie, zobojętnianiu na drugiego – jest uniwersalną taktyką charakterystyczną dla wszystkich czasów. Małżeństwo nie jest dane, a zadane, to jest coś, o co nieustannie trzeba się troszczyć i dbać. Pewnie, że w sakramencie Pan Bóg przychodzi do nas z łaską, co niesłychanie ułatwia pielęgnację małżeńskiej więzi, ale nie oznacza to, że za nas sam wszystko zrobi.

A potem poszliśmy na spotkanie do kawiarenki. Było słodko, owocowo i jubileuszowo: Darek obchodził 28 rocznicę ślubu (szkoda, że bez Basi jeszcze, ale wszystko przed nimi), Tadeusz urodziny świętował, a Lidka, jako matka weselna, częstowała kołaczem weselnym (mamy nadzieję, że przekazała życzenia nowożeńcom, żeby do nas nie musieli trafiać  w przyszłości.

Po części  poczęstunkowo życzeniowej ozdobionej salwami śmiechu przeszliśmy  do spotkania zasadniczego. Oczywiście na początek modlitwa i powitanie. Iwona szczególnie  powitała Marzenkę, która zawitała do nas po raz pierwszy. Dalej liderka zapoznała nas z informacjami i komunikatami bieżącymi:

– na końcu spotkania losowanie ,,podopiecznego” do miesięcznej modlitwy za innych. Iwonka przypomniała zasady tej ogniskowej tradycji;

– Całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bazylice Mniejszej w Rychwałdzie w trzeci piątek miesiąca. Dyżur Sycharu od 20.00 do 22.00 ZAPRASZAMY!

– 15-17 listopada w Jeleśni warsztaty ,,Od przemocy do życia w obfitości” prowadzony przez Mirkę Pakur  z Gdańska. „Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia.” (2 Tm 1, 7) Polecamy wszystkim zainteresowanym , którzy chcą się dowiedzieć: Jakie są źródła przemocy w rodzinie? Jak radzić sobie z przemocą w rodzinie?
Czy jest szansa na uratowanie małżeństwa w którym jest przemoc?

– w Rychwałdzie rusza stacjonarny program 12 kroków. Zainteresowanych szczegółami prosimy o kontakt z Basią Słowiaczek lub Iwonką-liderką;

– rekolekcje Ogniska planujemy 12-14 czerwca (weekend po Bożym Ciele) i poprowadzi je ks. Marcin Hałas, znany z projektów  „Przysięga małżeńska w praktyce” o którym możecie przeczytać tu: https://info.wiara.pl/doc/4676881.Randka-u-sw-Jozefa-na-Zlotych-Lanach  lub ,,MU-Młodzi Uwielbiają” o czym tu: https://bielsko.gosc.pl/doc/5599091.MU-na-Zlotych-Lanach-ma-juz-rok/2 ;

– rekolekcje ogólnopolskie na GŚA 25-27 października będą miały naszą reprezentację. Głosił je będzie ten sam prelegent – ks. Piotr Burczyk z Nysy. Temat rekolekcji: „W MOCY BOŻEGO DUCHA”. Opiekę duszpasterską sprawować będzie także Krajowy Duszpasterz WTM Sychar – Ks. Paweł Dubowik oraz opiekunowie duchowi Ognisk Sycharu, których bardzo serdecznie zapraszamy na nasze rekolekcje.

– na zakończenie ogłoszeń Bernardyna dziękowała za modlitwę i informowała o dalszych krokach podjętych w wiadomej zebranym sprawie oraz wszyscy oddawali pisemnie głos w sprawie wyboru nowego wice lidera. Iwonka potraktuje te nasze propozycje jako sugestie, sama na kolejnym spotkaniu wskaże swojego zastępcę po przemodleniu i przemyśleniu naszych kandydatur.

I dopiero po tych wszystkich organizacyjnych i logistycznych informacjach mogliśmy przejść do zasadniczej części spotkania. Ojciec Tomasz poprowadził warsztat ,,Czy bym chciał/chciała cofnąć czas”. Temat wzbudził dużą aktywność wśród zebranych, ale zasady obowiązujące na spotkaniu nie pozwalają tutaj przytoczyć więcej szczegółów. Poruszane były trudne tematy, rzeczy, rany, poczucie krzywdy, ale także o zamkniętej puszce Pandory i o istocie TU I TERAZ.

O 21.00 z minutami udało nam się zakończyć dyskusję i odśpiewać Apel Jasnogórski przy dźwiękach gitary … ojca Tomasza, który, pod nieobecność Uli, przejął obowiązki ,,sekcji muzycznej”. A potem już tylko sprzątanie, pakowanie, porządkowanie i rozmowy, rozmowy, rozmowy z utworami SDM w tle.

Kolejne spotkanie dla chętnych to Studium Biblijne 15 października po Mszy Św. oraz 29 października (wyjątkowo w 5-ty wtorek) Ogniskowy wieczór Adoracji Najświętszego Sakramentu i wspólnotową Eucharystię o 18.45.