Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

3 grudnia – barbórkowo o talentach

Pierwszy wtorek miesiąca to oczywiście spotkanie Ogniska. Pierwsza, najważniejsza część – Msza Św. w intencji małżeństw w kryzysie w Bazylice Mniejszej w Rychwałdzie, a potem już spotkanie przy małym co nieco w kawiarence domu rekolekcyjnego. Tym razem słodkościami (i nie tylko) częstowała Barbara, bo to przecież wigilia jej imienin. Były piękne życzenia i modlitwa w intencji solenizantki. Na wstępie tradycyjnie garść ogłoszeń i zapowiedzi, zaproszeń, komunikatów, ale i ciepłe przywitanie 2 nowych osób, dlatego też Iwona – Liderka przybliżyła pokrótce charyzmat naszej wspólnoty, a kilka osób dało świadectwo swojego miejsca w Sycharze i genezy własnego kryzysu. Miłym akcentem było wystąpienie Maryli i jej męża, którzy przyjechali specjalnie, aby zaprosić chętnych do siebie na … WIGILIĘ. Oto tekst zaproszenia:

Wigilia otwarta
Wigilia, dzień szczególny, w telewizji reklamy szczęśliwych ludzi, czy u Ciebie też tak jest?
Czy może masz wtedy dołek i myślisz jak przetrwać ten czas, kolejną kolację:
utarty, skostniały schemat, bo tak trzeba-wypada, bo tradycja, bo rodzina, no i bo co ludzie powiedzą jak nie będę robić dobrej miny.
Uważam, że mamy prawo do Świąt radosnych dla nas samych, bez patrzenia na to co wypada i ludzie powiedzą.
Jeśli chcesz przełamać rutynę, masz ochotę na spontan, na luz przyjdź do nas na wigilię!

1. Wigilia: czyli od rana, powiedzmy 9 / zamiast się smucić w samotności, posmuć, pożartuj z nami, lub pomóż w kuchni /do północy, bo Pasterka,
2. Nie ma grafika, możesz być na chwilę lub cały czas, to jest nasze i Twoje święto,
3. Przynieś ze sobą ulubione danie / wigilia składkowa, co kto przyniesie, to będzie,
4. Przyjdź ze swoim humorem, złym czy dobrym, nieważne, wyrzuć krawat/ jest nie wygodny
5. Spotkanie bezalkoholowe,
6. Dzieci mile widziane,
7. Zwierzęta nie/ sprawdzałam/ i tak nie mówią
Nie byłeś jeszcze na takiej imprezie? to przyjdź i zobacz czy warto
My byliśmy na takim chrzcie, przyszło dużo nie znających się osób, część siedziała inni stali czy bawili się z dziećmi, na stołach było dużo fajnych rzeczy, każdy mógł się wygadać i wspominamy tą szczerą atmosferę do dziś…

A dalej było już roboczo. Zgodnie z umową Basia poprowadziła drugą część spotkania poświęconą TEMPERAMENTOM. Posiłkowała się bardzo wykładem i  konferencją oraz kazaniem wygłoszonym przez ks. dr. hab. Grzegorza Poloka podczas ogólnopolskich rekolekcji Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar na Górze Św. Anny 27-29 października 2017r. zatytułowanych ,,Zrozumieć siebie – pokochać innych“. Kilka osób z naszego Ogniska brało udział w tych rekolekcjach, więc treści były dla nich tylko przypomnieniem, odświeżeniem, ale wyraźnie ta część spotkania wiele osób ubogaciła, czasami zaskoczyła, często rozbawiła.  Świadczy o tym dzielenie się wynikami ankiet, które rozwiązywaliśmy, konfrontacją teorii z praktyką i własnymi przemyśleniami.

Na zakończenie kto chciał, wziął udział w losowaniu osoby ,,do omodlenia” do następnego spotkania (nasza już utarta Ogniskowa tradycja) i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Ojciec Tomasz pobłogosławił nas. Życzeń świątecznych nie składaliśmy sobie, bo zobaczymy się jeszcze na spotkaniu studium biblijnego w 3 wtorek grudnia albo na nocnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Bazylice Mniejszej w Rychwałdzie w 3 piątek miesiąca. Przypominamy: nasz dyżur trwa od 20.00 do 22.00. Kolejne otwarte spotkanie Ogniska w Nowym Roku – 7 stycznia 2020 roku!