Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

NARESZCIE!

2 VI 2020r. (w pierwszy wtorek czerwca)  nastąpiła WIEKOPOMNA CHWILA! Mogliśmy spotkać się w realu i popatrzyć na siebie nie przez szybę monitora. Oczywiście staraliśmy się zachować środki bezpieczeństwa i przeprowadzić spotkanie w reżimie sanitarnym, dbając o własne bezpieczeństwo na tyle, aby nie paraliżowało to przebiegu spotkania i nie burzyło atmosfery wspólnoty, za którą tak tęskniliśmy.

Po Mszy Św. w Rychwałdzkiej  Bazylice Mniejszej odprawianej w intencji małżeństw w kryzysie i zakończonej stosowną modlitwą Krzysztofa  oraz informacją ojca Tomasza o działalności naszego Ogniska, spotkaliśmy się tradycyjnie w kawiarence FDF-E. Zaczęliśmy od świętowania rocznic ślubu: 15 (kryształowa ewentualnie szklana – jak kto woli) Kasi i Łukasza oraz 14 (kości słoniowej) Iwony i Dawida. Domowy tort – dzieło rąk Katarzyny i pyszna sałatka Iwony podkreślały wagę, jaką jubilatki przywiązują do tych dat. Kasia nawet zwróciła uwagę, że data ich ślubu (28 maja) przypada w rocznicę śmierci Stefana Wyszyńskiego (jeszcze Sługi Bożego, a już niedługo Błogosławionego) i że mają dobrego orędownika w Niebie, który będzie wspierał jej dążenia do umocnienia więzi małżeńskiej.

Ale to nie koniec doznań kulinarnych. Beatka – nasza nowa wiceliderka (Bogu niech będą dzięki za Beatkę) okupiła swój ,,awans” stosem przepysznych kolorowych kanapeczek. Niebo w gębie i radość dla oczu. Mieliśmy wręcz okazję zobaczyć, jak powstają te dzieła sztuki z zachowaniem norm sanitarnych i wszelkich wymogów sanepidu.

I dopiero po tej uczcie dla podniebienia nastąpiło oficjalne otwarcie spotkania Ogniska przez zapalenie świecy, modlitwę przy wtórze gitary Uli i powitanie Iwonki – liderki (nareszcie nie on-line). Ponieważ nie było nikogo nowego, prowadząca przeszła zaraz do ogłoszeń. Tak więc:

– czerwcowe rekolekcje Ogniska zostają odwołane z przyczyn oczywistych. Głosy, kiedy zorganizować kolejne, były podzielone;

– za to 21 czerwca (niedziela) wyjście na Halę Boraczą. Zbiórka 9.00 Żabnica Skałka przy restauracji ,,Alaska”. W programie Msza Św. i ognisko (prowiant we własnym zakresie). Wyjście uzależnione jest oczywiście od pogody;

– 4 wtorek miesiąca 23 VI spotkanie modlitewne połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą Św. w kaplicy FDF-E o godz. 18.30:

– zapraszamy na spotkania on-line każdego dnia na Skypie o 21.00 Modlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia i prowadzimy wieczorne rozmowy Polaków przy monitorze;

– 3 piątek miesiąca, całonocna Adoracja w Bazylice Mniejszej – jeszcze nie wiemy, czy się odbędzie, ale jeżeli tak, to przypominamy, że nasz dyżur trwa między 20.00 a 22.00 i serdecznie zapraszamy do podtrzymywania tej Ogniskowej tradycji.

Po ogłoszeniach był czas na dzielenie się aktualnymi bolączkami, problemami i radościami, ale tu chętnych nie było, więc głos dostał Krzysiek, który  przygotował konferencję. Zaczął od tego, że miał przygotowany od dawna inny temat, ale przypomniał incydent  sprzed tygodnia, kiedy porządkując ołtarz po Mszy Św. w kaplicy, otworzył   na chybił-trafił Pismo Święte, co leży na ołtarzu przez czas poza adoracją i Eucharystią i zaskoczony głośno odczytał z Księgi Jeremiasza 3.1 :

Jeżeli mąż porzuci swą żonę,
a ona odejdzie od niego
i poślubi innego męża,
czy może on jeszcze do niej wrócić?
Czy ta ziemia
nie została całkowicie zbezczeszczona?
A ty, coś z wielu przyjaciółmi cudzołożyła,
masz wrócić do Mnie? – wyrocznia Pana.

Dręczyło Krzyśka to Słowo, a może cisza, która zapadła wśród zgromadzonych po wybrzmieniu tego fragmentu, więc postanowił, abyśmy wspólnie pochylili się nad tematem. W swoim wystąpieniu Krzysiek  analizował ten werset odnośnie małżeństwa i odnośnie miłości Pana Boga i ludu izraelskiego. Nawiązał do Księgi Ozeasza i historii Gomer –  którą Ozeasz na polecenie Pana wziął za żonę, a była to kobieta, co uprawia nierząd. Dalej tylko krok do procesu przebaczania i tu Krzysiek wsparł się wystąpieniem Jana Budziaszka (perkusisty zespołu Skaldowie i pomysłodawcy koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha”, który odbywa się corocznie wieczorem w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie od 2003 roku).

Po wystąpieniu Krzyśka nastąpiło po odczytaniu zasad dzielenie się, a że temat był poruszający i chwytający za serce oraz z ludzkiego punktu widzenia kontrowersyjny, wiele przemyśleń, świadectw, głosów  i gorącej dyskusji. To był bardzo owocny czas.

Na zakończenie wylosowaliśmy osoby, które otaczamy szczególną modlitwą przez kolejny miesiąc i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski (choć 21.00 minęła już dawno). Spotkanie zakończyliśmy krótką modlitwą, w której Iwonka wspomniała o pięknej srebrnej rocznicy święceń kapłańskich naszego opiekuna duchowego (PAMIĘTAMY W MODLITWIE) oraz przyjęliśmy błogosławieństwo ojca Tomasza.

Oczywiście nie było szans, abyśmy się zaraz rozeszli.

Kolejne spotkanie Ogniska 16 czerwiec 🙂