Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Sanktuarium
Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.
Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej >>
Diecezja Bielsko-Żywiecka >>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

WIERZĘ, ale… Spotkanie 5 lutego 2019r.

Większość z nas rozpoczęła lutowe spotkanie ogniska jak zwykle od Mszy Św. w Bazylice Mniejszej w Rychwałdzie. Liturgia Słowa na wtorek IV tygodnia zwykłego i kazanie na Mszy Św. zrobiły na wielu z nas mocne wrażenie i jakże pięknie się wkomponowały w temat, który poprowadził  na spotkaniu ojciec Tomasz: Czym jest dla nas wiara? Jak ją przeżywam? Jak sobie z nią radzę?

Jair czy kobieta cierpiąca na krwotok z łatwością mogli poczuć się złamani na duchu, a przez to zrezygnować z dalszego zmagania, walki, z trzymania się nadziei. No bo śmierć dziecka czy choroba, z którą zmagam się od wielu lat, bez rezultatu, są znakomitą podstawą i argumentem, żeby przestać ufać Jezusowi. Jednak list do Hebrajczyków przypomina, żebyśmy zastanawiali się nad cierpieniem Jezusa i tym, co On przeszedł, a nie nad swoimi cierpieniami – to da nam siłę do wołania do Niego, do szukania u Niego pomocy w każdej sytuacji.   http://3zdania.pl/2019/02/05/zlamani-na-duchu/

Zanim jednak na spotkaniu w kawiarence skupiliśmy się nad tematem zaproponowanym przez ojca Tomasza, na wstępie, po modlitwie przy dźwiękach  Ulinej gitary, Iwonka przywitała szczególnie serdecznie tych, których na spotkaniu dawno nie było, i skupiła się na kilku ogłoszeniach. m.in.:

– o ogniskowych rekolekcjach 5 – 7 kwietnia, które poprowadzi ojciec Tomasz (Bernardyna zbiera zaliczkę 60 zł);

– o zmianach w ustaleniach modlitwy róży różańcowej (zmiana tajemnic odbywa się obecnie pierwszego dnia każdego miesiąca);

– Adoracja Najświętszego Sakramentu w trzeci piątek miesiąca, zapraszamy chętnych w godz. 20.00-22.00 do rychwałdzkiej bazyliki 15 lutego 2019r.;

– o niedzieli sycharowskiej w Trzebini 17 lutego 2019r.

Obszerną relację ze spotkania LIDERÓW, MODERATORÓW I OPIEKUNÓW DUCHOWYCH w Zduńskiej Woli, które odbyło się 1-3 lutego 2019r. przedstawiła Bożenka i ojciec Tomasz, którzy właśnie w tej formacji brali udział.
Na początku nasza Wspólnota była przede wszystkim ruchem, czyli grupą osób nie powiązanych formalnie. Była to coraz większa grupa małżonków, których małżeństwo było w kryzysie i którzy szukali wsparcia innych małżonków, przeżywających podobne problemy. Ten dar wspierania się nawzajem budował Wspólnotę. I tak jest do dzisiaj. Wsparcie jakie sobie dajemy nawzajem buduje jedność. Jednak w miarę jak przybywa Ognisk, a także użytkowników internetowego Forum Pomocy, pojawiła się potrzeba uporządkowania i sformalizowania  działalności naszej Wspólnoty. Nasza Wspólnota łączy w sobie elementy organizacji i ruchu. Z jednej strony tworzą ją zamknięta, sformalizowana grupa liderów, moderatorów i opiekunów duchowych, których łączą podpisane Wymagania. Liderzy i moderatorzy uczestniczą w formalnych zespołach, tworząc tym samym pień naszej wspólnoty. Z drugiej strony WTM Sychar jest otwartym ruchem małżonków, których łączy wzajemne wsparcie w kryzysie małżeńskim
jaki przeżywają.

I dopiero po części organizacyjno – sprawozdawczej przeszliśmy do meritum, czyli tematu zaproponowanego przez ojca Tomasza. Nasze aktywności podlegały oczywiście zasadom obowiązującym na mitingu, które dla formalności przypomniała liderka Iwonka. Po bardzo owocnej wymianie zdań, refleksji, przemyśleń, świadectw ojciec Tomasz podsumował nasze rozważania odwołując się przede wszystkim do Pisma Świętego, ale także zasobów Internetu, definicji słownikowych, własnych doświadczeń, a nawet do poezji.

Spotkanie zakończyliśmy modlitwą. Kolejne w 3 wtorek miesiąca dla uczestników studium biblijnego, a w 1 wtorek marca tj. 5.03. Bożenka zakończy swój cykl mówiąc o charyzmatach. Zapraszamy!

Kronika