Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Sanktuarium
Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.
Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej >>
Diecezja Bielsko-Żywiecka >>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

WRZEŚNIOWE SPOTKANIE – nowy rok formacyjny.

Przyjęło się, że rok formacyjny traktujemy kalendarzowo jak rok szkolny, czyli zaczynamy go we wrześniu. Więc ruszyliśmy z nowymi planami, pomysłami i siłami do działania. Tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Św. w intencji małżeństw w kryzysie w Rychwałdzkiej Bazylice Mniejszej, a potem, też tradycyjnie, ciąg dalszy w kawiarence FDFE. Miało być warsztatowo i mocno roboczo, było oczywiście, ale rozpoczęliśmy od niespodzianek. Otóż poczęstunek przygotowali jubilaci. Świętowaliśmy 31 rocznicę ślubu Beaty i Mariusza, 33 rocznicę Tadeusza i Barbary oraz 43 rocznicę Zosi i Jana. W tym momencie odwiedził nas nowy Ojciec Grzegorz Siwek – nowy kustosz; gwardian; proboszcz; dyrektor FDFE i gospodarz miejsca. Wraz z nim przybył przyglądający się działalności wspólnoty młody zakonnik, ,praktykant”. Wizyta była dla nas całkowitym zaskoczeniem i obustronnie potraktowaliśmy ją jako prezentację. Ojciec Grzegorz  się nam przedstawił i nieco o sobie powiedział, a my (przede wszystkim liderka) opowiedzieliśmy nieco o naszej wspólnocie. Ta część prezentacji wiązała się też z obecnością Przemka – nowego członka wspólnoty. Mówiliśmy nie tylko o naszym Ognisku, ale i o Wspólnocie Sychar w szerokim znaczeniu.  Była prezentacja stron internetowych Sycharu  http://sychar.org oraz forum pomocy https://www.kryzys.org. W tej części także Przemek powiedział parę zdań o sobie.

W części warsztatowej  Monika Biała  przygotowała zajęcia na podstawie książki  Stephana R. Coveya ,,7 nawyków skutecznego działania”. Zajęła się rozdziałem ,,Zaczynaj z wizją końca”.  Podstawą nawyków są 4 charakterystyczne dla człowieka właściwości:

– wyobraźnia;

– wolna wola;

– sumienie;

– samoświadomość.

Po części teoretycznej połączonej z prezentacją duże emocje wywołało ćwiczenie: Co chciałbyś usłyszeć od:

-męża/żony

-córki/syna

-przyjaciela

-współpracownika

o swoim życiu na własnym pogrzebie.

Udzielanie odpowiedzi (oczywiście przez chętnych) doprowadziło do konkluzji,  że zaczynać z wizją końca to połączyć swoją rolę z wartościami, zadeklarowanie własnej życiowej misji. Na zakończenie redagowaliśmy te własne życiowe misje. W planach jest złożenie ich na ołtarzu w kaplicy FDFE w 4. wtorek września w trakcie naszej Ogniskowej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Spotkanie przedłużyło się mocno. Monika zareklamowała tylko na zakończenie książkę ,,Stwórz kochającą się rodzinę. 7 nawyków szczęśliwej rodziny” tego samego autora. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, choć 21.00 już dawno minęła, krótką modlitwą i błogosławieństwem Ojca Tomasza, który sam zaintonował końcowe hasło: KAŻDE SAKRAMENTALNE MAŁŻEŃSTWO JEST DO URATOWANIA!

Kolejne spotkanie 22 września!

Kronika