Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.
Luty nadal on-line. Spotkanie w Uroczystość Ofiarowania Pańskiego
Niestety, nadal,  z uwagi na panującą sytuację i obostrzenia władz państwowych i kościelnych, tradycyjne comiesięczne spotkanie Ogniska mogło odbyć się tylko on-line. Zawsze to jakiś substytut kontaktu z grupą i za to jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy się nie tylko usłyszeć, ale i w większości zobaczyć.
Punktualnie o 18.00 spotkanie rozpoczęła Liderka, witając wszystkich, szczególnie tych, których dawno nie było wśród nas. Rozpoczęliśmy modlitwą za wstawiennictwem Matki Boskiej Gromnicznej przy zapalonej gromnicy, z którą chwilę wcześniej Basia wróciła ze Mszy Św.
W części logistyczno-organizacyjnej ustaliły się ,,pary modlitewne” na najbliższy miesiąc, omówiliśmy terminy kolejnych spotkań, podzieliliśmy się wiedzą, co słychać u nas i u innych członków Ogniska – jeżeli ta wiedza nie była wiedzą tajemną 🙂 Następnie rozmawialiśmy o poprzednich zajęciach i przypominaliśmy sobie kolejno:
– bariery komunikacyjne;
– nawyki skutecznego działania;
– zachowania proaktywne i reaktywne;
– misje życiowe.
Po takim przypomnieniu prowadząca spotkanie Iwona przeszła do prezentacji i omówienia TRZECIEGO NAWYKU – Rób najpierw to, co najważniejsze. Oto garść informacji dotycząca tego tematu (za S.R. Covey „7 nawyków skutecznego działania”):
– Nawyk trzeci jest owocem nawyku pierwszego i drugiego, ich spełnieniem w praktyce;
– Opiera się w dużej mierze na wolnej woli czyli zdolności do dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i do zgodnego z nimi działania;
– Skuteczne zarządzanie to inaczej robienie rzeczy we właściwej kolejności;
– Skupienie się na robieniu rzeczy ważnych i niepilnych (budowanie związków i więzi, pisanie misji, długoterminowe plany, ćwiczenia fizyczne, zapobieganie rzeczom niepożądanym), a więc to wszystko o czym wiemy, że powinniśmy robić, ale jakoś rzadko robimy, ponieważ nie są to pilne sprawy;
– Planowanie tygodniowe.
Słuchaliśmy wykładu Iwony popartego planszami prezentacji, ale pracowaliśmy też warsztatowo. Wszystko, co wypracowaliśmy, sprowadzało się do wniosku: TO CO WPŁYWA NA JAKOŚĆ NASZEGO ŻYCIA TO SPRAWY WAŻNE I NIEPILNE.
Ogólna konkluzja po kilku naszych spotkaniach brzmi:
Nawyk pierwszy mówi: TY JESTEŚ PROGRAMISTĄ;
Nawyk drugi mówi: NAPISZ PROGRAM;
Nawyk trzeci mówi: WCIEL TEN PROGRAM W ŻYCIE.
Zajęcia zakończyły się zadaniem domowym, które u niektórych wywołało duże emocje i rozpoczęło na koniec nieplanowaną dyskusję. Zadanie brzmiało: Zaplanuj i oczywiście zrealizuj do następnego spotkania przynajmniej jeden lub dwa tygodnie według  nawyku trzeciego (chodzi o tygodniowe planowanie). Nie zrażaj się niepowodzeniami.
Po gorącej dyskusji nad sensem planowania spotkanie zakończyliśmy wspólnym odmówieniem codziennej Koronki do Bożego Miłosierdzia o 21.00.