Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.

WAKACYJNE SPOTKANIE – LIPIEC 2021

Najczęściej, w latach ubiegłych, organizowaliśmy sobie przerwę wakacyjną w spotkaniach. Raczej organizowaliśmy ognisko czy wypad w góry lub inną atrakcję. W tym roku także planujemy część rozrywkowo-turystyczną i rodzinną przede wszystkim, ale spragnieni spotkań w realu, przesyceni formą on-line, postanowiliśmy pielęgnować i przez wakacje PIERWSZE WTORKI MIESIĄCA. Strzał był w dziesiątkę, mimo że nie w komplecie, bo wielu z nas na wyjazdach, frekwencja na spotkaniach wysoka i na każdym pojawiają się nowe osoby. Zapotrzebowanie wysokie i popyt na kontakt ze wspólnotą bardzo potrzebny.
Tak było i tym razem, na lipcowym spotkaniu. W kawiarence po Mszy Św. i Nabożeństwie do Św. Antoniego stawiło się kilkunastu zaprawionych w bojach Sycharków i Sycharek, a wśród nich nowe twarze. Spotkanie odbyło się bez ścisłego kierownictwa (Liderka z przyjaciółmi na południu Europy, ojciec Tomasz też gdzieś rozkręca wiarę na rowerowych szlakach). Na wysokości zadania stanęła więc Beatka – wiceliderka i poprowadziła spotkanie wzorcowo. Nie przeszkadzał nam nawet brak gitary i urokliwego śpiewu Uli. Było ciasto, kawa, dzielenie się własną historią ze względu na nowe osoby i była część robocza, do przepracowania. Pochyliliśmy się nad tekstem:
„Zawsze przebaczaj swoim wrogom:
nic nie zdoła bardziej ich rozzłościć”.
Oscar Wilde jest autorem tego cytatu.
Nie do końca zgadzaliśmy się z drugą częścią hasła, sugerując, że nie to powinno być praprzyczyną i celem przebaczenia. Skupiliśmy się raczej na tezach związanych z sukcesem i stawaniem się lepszym człowiekiem.
Sukces bycia lepszym:
„Śmiać się często i szczerze.
Zyskać szacunek mądrych ludzi i podziw dzieci.
Zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków.
Cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół.
Doceniać piękno.
Znajdować w bliźnich to, co najbardziej wartościowe.
Pozostawić po sobie świat nieco lepszym – czy to w postaci zdrowego dziecka lub alejki w ogródku.
Mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, iż my istnieliśmy na tym świecie.
Na tym właśnie polega sukces”.
Tekst przez jednych przypisywany ks. Pawlukiewiczowi, przez innych Ralphowi Waldo Emersonowi. Bez względu na autora, warto było o tym porozmawiać.
Spotkanie zakończyliśmy modlitwą, a po części oficjalnej potoczyły się jeszcze prywatne rozmowy i korzystanie z doświadczeń życiowych innych przy rozwiązywaniu własnych problemów i dylematów.

Kolejne spotkanie Ogniska – 27 lipiec, planujemy wówczas spotkanie przy płonącym ognisku 🙂