Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.

SPOTKANIE OPŁATKOWE 4 STYCZNIA 2022R.

Kolędy, pastorałki, życzenia i świąteczna atmosfera od zawsze towarzyszą wszystkim spotkaniom opłatkowym. Spotkania opłatkowe stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku, na przekór pandemii i otaczającej nas atmosfery strachu, niepewności i covidowego szaleństwa.  Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła  także nam, kiedy w pierwszy  wtorek nowego roku spotkaliśmy się przy suto zastawionym stole po uczcie duchowej, jaką przeżyliśmy na Mszy Świętej w rychwałdzkim sanktuarium.  Każde spotkanie, więc także i  opłatek to naprawdę wyjątkowy dla nas dzień.  Zaś opłatek Wspólnoty to dzień, w którym w świątecznej atmosferze możemy się spotkać, powspominać, porozmawiać i po prostu ze sobą pobyć. Zazwyczaj jest to możliwe tylko na Ogniskowych rekolekcjach, okolicznościowych spotkaniach wyjazdowych i właśnie opłatku, ponieważ mieszkamy  w różnych częściach diecezji.

Spotkanie opłatkowe rozpoczął Ojciec Tomasz, zapraszając wszystkich do śpiewania kolęd,  złożył życzenia dla wszystkich członków i sympatyków wspólnoty. Iwona – nasza liderka, też w ciepłych słowach  złożyła życzenia obecnym. Zabrał też głos obecny na spotkaniu ksiądz proboszcz, kustosz rychwałdzkiej Bazyliki  Mniejszej – ojciec Grzegorz. Jego życzenia były bardzo wzruszające i u wielu zakręciła się w oku łza. A potem już wszyscy wszystkim i każdemu z osobna życzyli, dziękowali, przytulali, otaczali modlitwą. Było nas wielu, więc ceremonia dzielenia się opłatkiem i składania życzeń trwała  długo, ale przebiegła sprawnie.  Radosnej atmosferze sprzyjał suto zastawiony stół w świątecznej oprawie, sesje zdjęciowe, towarzyszący wszystkim uśmiech, ciepło i życzliwość.  Rozbrajało nas poczucie humoru o. Grzegorza, które już mieliśmy możliwość  poznać przy okazji Ogniskowego ogniska.  Nie zabrakło też życzeń urodzinowych dla  Basi i Bernadki,  właśnie  4 stycznia obchodziły one kolejną rocznicę osiemnastych urodzin 😉

Oczywiście nie obeszło się bez gromkiego kolędowania nie tylko w języku polskim. Kinga, która trafiła na spotkanie po raz pierwszy, była wyraźnie  mile zaskoczona atmosferą. To dobry znak, że wśród nas może poczuć wsparcie.

Przed błogosławieństwem  ojca Tomasza, tradycyjnie kończącym nasze spotkania, było jeszcze tradycyjne losowanie osób do omodlenia i kilka komunikatów, m.in. o całonocnej Adoracji  Najświętszego Sakramentu w sanktuarium rychwałdzkim w trzeci piątek stycznia, czyli 21. 01. 2022r. Nasz dyżur jak zwykle w godzinach 20.00 -22.00.

A potem rozpoczęła się tzw. część nieoficjalna, czyli nocne Polaków rozmowy i sprzątanie.  Nawet to, że w następnym dniu większość z nas szła do pracy, nie skłaniało obecnych do szybkiego rozejścia się.  To dobrze, że jest nam ze sobą dobrze.

Następne spotkanie 25 stycznia.