Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.

Pierwszy wtorek lutego – spotkanie Ogniska

Tradycyjnie spotkaliśmy się w pierwszy wtorek miesiąca. Wpierw udział we Mszy Św. w intencji małżeństw w kryzysie, zakończonej modlitwą sycharowską z przejęciem odczytaną przez Iwonę i słowami zachęty do udziału w spotkaniach, którymi ojciec Tomasz podsumował liturgię. Po Mszy uczestniczyliśmy także w stałym nabożeństwie do św. Antoniego, a później przeszliśmy do kawiarenki Domu Rekolekcyjnego.

Nie było nas dużo, choroby i niedomagania zdziesiątkowały towarzystwo, a kaprysy pogodowe też niektórych zniechęciły do przyjazdu. Nazbierało nas się w końcu kilkanaście osób, w tym jedna nowa dusza, więc nie było to do końca kameralne spotkanie, jak wydawało się na początku.

Po rutynowym początku (zapalenie świecy, śpiew, modlitwa) płynnie przeszliśmy do części organizacyjnej. Było losowanie osób do ,,omodlenia”, ustalanie dyżuru na adorację całonocną w Bazylice Rychwałdzkiej w trzeci piątek miesiąca, ponaglenie do podjęcia konkretnych działań związanych z obchodami 10 rocznicy powstania naszego Ogniska. Padły konkretne propozycje ze strony m.in. Aliny, nad którymi ma się pochylić zespół zadaniowy i na kolejnym spotkaniu mamy o tym porozmawiać. Przypominamy datę tego wydarzenia: 1 października 2022r. jest ona już ujęta w kalendarium imprez i uroczystości na bieżący rok.

Następnie przeprowadziliśmy rundkę dzielenia ze względu na Basię – nową twarz w naszym gronie. Rozpoczęła Liderka przypominając zasady obowiązujące na spotkaniu, wszyscy dawali swoje świadectwo, parę słów o sobie powiedziała też Basia. W trakcie dzielenia się wybrzmiał i charyzmat naszej wspólnoty, i działania ogólnopolskie, i nasze aktywności Ogniskowe, a przede wszystkim indywidualne historie i doświadczenia.

A potem nastąpiła część warsztatowa. Tym razem była praca w grupach, tytuł zajęć to ,,Bezludna wyspa”. Okazało się, że przez pozorną zabawę i tworzenie różnorodnych wizji możemy się dużo o sobie dowiedzieć. Ta forma wielu z nas bardzo się podobała i z chęcią będziemy brać udział w tego typu zajęciach.

Na zakończenie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski przy dźwiękach gitary ojca Tomasza, przyjęliśmy błogosławieństwo kapłańskie i zakończyliśmy spotkanie hasłem: KAŻDE SAKRAMENTALNE MAŁŻEŃSTWO JEST DO URATOWANIA!.

Kolejne spotkanie w czwarty wtorek miesiąca na Ogniskowej Adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Św. w kaplicy domu rekolekcyjnego, o czym oczywiście przypomni nam w swoim czasie Liderka.