Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.

OSTATKOWE SPOTKANIE

Pierwszy wtorek miesiąca wypadł w tym roku w przeddzień inauguracji Wielkiego Postu, czyli dokładnie przed Środą Popielcową.  Tradycyjne ostatki nam się trafiły. Dlatego po Mszy Św. w intencji małżeństw w kryzysie i po nabożeństwie do św. Antoniego w rychwałdzkiej Bazylice Mniejszej spotkaliśmy się przy suto zastawionym stole w kawiarence domu rekolekcyjnego.  Nie było to jednak, tak jak planowaliśmy jakiś czas temu, spotkanie pełne radości, śmiechów i żartów, ale czas refleksji, zadumy, łagodzenia lęku i troski związanej z zaskakującą dla nas rzeczywistością. Z jednej strony nagła śmierć naszego bliskiego kolegi, Krzyśka, z którą wielu z nas nie może się do tej pory pogodzić, z drugiej tragiczna sytuacja za wschodnią granicą, wojna na Ukrainie i związane z nią emocje, o których jeszcze tydzień temu nikt nawet by nie pomyślał.

Nawet pyszności, przygotowane przez wszystkich uczestników na miarę ich zdolności i umiejętności, nie smakowały tak jak w innych okolicznościach, choć wszystkie były przepyszne, pachnące, cieszące oko i podniebienie. Ironią losu był fakt, że formacyjny temat spotkania miał właśnie przygotować Krzysztof. Nie dowiedzieliśmy się niestety, co było w zapowiedzianym plecaku, którego zawartość  owiana była tajemnicą, co tylko podsycało naszą ciekawość. Spotkanie przerodziło się w wieczór wspomnień o Krzysztofie, przeplatany wypowiedziami związanymi z tragedią ostatnich dni – bo temat wojny rosyjsko-ukraińskiej w naturalny sposób wypływał co pewien czas, wyraźnie tkwiła w nas potrzeba wyartykułowania bólu, niepokoju, niepewności i strachu o przyszłość.

Ojciec Tomasz podzielił się z nami wspomnieniami z pobytu w Fatimie, opowiadaliśmy też trochę o sobie ze względu na osoby, które nie brały jeszcze udziału w ,,roboczym” spotkaniu Ogniska, choć pojawiały się już na Adoracji czy okolicznościowych okazjach sycharowskich.  Dlatego wystąpienia (a głos zabrał każdy z obecnych) Liderka poprzedziła odczytaniem zasad obowiązujących na mitingu. Była też okazja wysłuchania sprawozdania z prac zespołu przygotowującego obchody 10-lecia Ogniska i informacji związanych z planowanymi rekolekcjami naszej wspólnoty.

Spotkanie zakończyliśmy tradycyjną modlitwą, wcześniej losując osoby do miesięcznego ,,omodlenia” – co też jest już Ogniskową tradycją, bardzo cenioną wśród uczestników. Porządkując kawiarenkę i zacierając ślady naszego biesiadowania, prowadziliśmy jeszcze rozmowy i wspieraliśmy się wzajemnie w naszych troskach, trudach i słabościach.

Następne spotkanie Ogniska – 22 marzec.