Ognisko w Rychwałdzie – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej

Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Tomasz Pawlik OFMConv. Zapraszamy na spotkania w pierwsze wtorki miesiąca - Msza św. o godz. 17.00 (od listopada do marca) albo o godz. 18.00 (od kwietnia do października), a po niej spotkanie oraz w czwarte wtorki miesiąca - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego godz. 18.30.

Tradycyjnie comiesięczne spotkanie rozpoczęła Msza Św. w Rychwałdzkiej Bazylice Mniejszej w intencji małżeństw w kryzysie. Na zakończenie mszy Tadeusz odczytał naszą wspólnotową modlitwę w kryzysie małżeńskim, a po Mszy wzięliśmy udział w nabożeństwie do Św. Antoniego, gdzie również odczytane były prośby za małżeństwa w kryzysie.

Spotkanie w kawiarence rozpoczęła degustacja kanapeczek z serami, które Beata przywiozła ze swoich wojaży po Francji i nie zapomniała o nas. Pałaszowaliśmy Saint-Nectaire,  Fourme d’Ambert  – sery francuskie, Tête de Moine – ser szwajcarski, kupiony we Francji. Niebo w gębie. Zachęcamy Beatkę do kolejnych wyjazdów.

W trakcie uczty poruszane też były sprawy organizacyjne związane z obchodami rocznicy powstania Ogniska. Liderka zachęcała do korzystania z Ogniskowej biblioteczki – Alinka wystawiła właśnie książki – literaturę nie tylko  sycharowską. Dokonaliśmy też losowania osób do omodlenia na najbliższy miesiąc. Na koniec części konsumpcyjno sprawozdawczej uczestnicy ogólnopolskich rekolekcji Wspólnoty Sychar w Brennej złożyli krótką relację.  Nasze Ognisko na rekolekcjach reprezentowali Jola, Gosia, Michał, Zbyszek. Relację złożyła Jola, a Michał obiecał przygotować kontrowersyjny wątek rekolekcyjny na majowe spotkanie. Czekamy z niecierpliwością, zwłaszcza że wiemy już, jak rozpalił ten temat emocje u niektórych uczestników.

W końcu przeszliśmy do głównej części naszego spotkania. WDZIĘCZNOŚĆ – taki  temat przygotowała Marysia. Praktykowanie wdzięczności jako świadectwo rozwoju duchowego prelegentki. Marysia zaczęła od prezentacji swojej silikonowej opaski na rękę: WYBIERAM WDZIĘCZNOŚĆ, NIE NARZEKAM.  Zdefiniowała wdzięczność jako przeciwieństwo narzekania, malkontenctwa. Zaprezentowała też literaturę związaną z psychologią pozytywną. Przede wszystkim pozycje autorstwa Brata Piotra Kwiatka: ,,Ucieszyć się życiem. Cztery okna wdzięczności”, ,,Psalmoterapia”, ,,35 dni w rytmie wdzięczności. Odkrywając własną drogę do szczęścia”, ,,W rytmie wdzięczności” oraz książkę Marleny Kossakowskiej  ,,Projekt na życie”.

Maria w profesjonalny sposób, piękną polszczyzną, ujmującym ciepłym głosem mówiła o  wdzięczności, która łączy się ze szczęściem i dobrostanem i jest postawą prospołeczną.  Mówiła o dawaniu i braniu, o łańcuchu dobra i życzliwości. Zachęcała do zauważania dobra, cieszenia się i epatowania radością na zewnątrz. To pryzmat patrzenia na siebie, że jestem dzieckiem Bożym. Następnie Marysia popierała swoje rozważania fragmentami psalmów i innych części Pisma Św. oraz podsumowała wywód o oknach wdzięczności, dzieląc je na dary zwyczajne, dary nadzwyczajne, dary duchowe (nasza relacja z Panem Bogiem) i przeprowadzanie przez trudy życia.

Po wystąpieniu Marysi  Liderka odczytała zasady obowiązujące w trakcie dzielenia się i rozpoczęła się dyskusja. Słuchacze byli pod wrażeniem przygotowanego tematu i na różne sposoby wyrażali swoją wdzięczność  prelegentce i nie tylko jej, głosy w dyskusji wiązały się bowiem z okazywaniem i przyjmowaniem wdzięczności.

To był dobry czas, potrzebny temat i nasze rozmowy, świadectwa, przykłady i refleksje. Jeszcze raz dziękujemy Marysi za poprowadzenie spotkania.  Na koniec pomodliliśmy się wspólnie, przyjęliśmy błogosławieństwo od ojca Tomasza i prowadziliśmy dalsze rozmowy porządkując  i sprzątając kawiarenkę.

Kolejne spotkanie 26 kwietnia – Wspólnotowa Adoracja, a następne w pierwszy wtorek maja, który przypada w Święto Konstytucji 3 Maja, ale ustaliliśmy, że spotkamy się właśnie w tym dniu, jedynie pamiętać trzeba o niedzielnym porządku mszy świętych, o czym oczywiście przypomni  nam w stosownym momencie Iwonka – Liderka.